Rybáři našli v zakalené Bílině stovky mrtvých ryb. Existuje několik variant, proč se voda tolik znečistila

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
mrtve ryby
Zdroj: Shutterstock

Hromadný úhyn stovky ryb řeší severočeský rybářský svaz. Podle něj byla řeka silně zakalená a také zapáchala, což rybáře přilákalo. Našli ale jen mrtvé ryby, kterých bylo několik stovek.

Úhyn pravděpodobně způsobila neznámá látka. Není ale zatím jasné, co to přesně bylo. Nešťastnou událostí se zabývá Povodí Ohře i orgány státní správy.

Podle mluvčího územního svazu se spousta ryb dostala do Labe

Jan Skalský, který je mluvčím severočeského územního svazu, pro iDnes.cz řekl, že u řeky a jejich břehů je spousta malátných ryb. Musí se navíc ještě počkat, až klesne hladina řeky.

„Množství padlých ryb bohužel aktuálně nezjistíme, protože i s ohledem na nedávné deště byla hladina řeky vyšší. Dá se ale předpokládat, že spousta z nich už se dostala do Labe. Uvidíme, co objevíme, až hladina klesne,“ uvedl Skalský.

První mrtvé ryby objevili místní rybáři už v neděli dopoledne, bylo to v okolí města.

„Co mám informace, nejvíce padlých ryb plavalo v řece kolem poledne. Druhové složení bylo poměrně pestré, od těch nejmenších, jako jsou hrouzci, plotice, perlíni až k těm větším rybám, jako jsou líni, kapři, štiky či dokonce sumci,“ vypočítával Skalský.

Vzorky vody byly odebrány hned na místě

Nyní se čeká na odbornou expertízu. „Doufáme, že se úhyn dotkl pouze části rybí osádky v některém z nejpostiženějších úseků, ale řeka nebyla otrávená celá. Ostatně i v minulosti již k podobným úhynům v souvislosti s dešti a nečištěnými odpadními vodami na Mostecku a níže bohužel došlo,“ připomenul Skalský.

Výše škody se prozatím nedá vyčíslit, protože se neví, kolik ryb vlastně uhynulo.

Existuje několik variant, proč se voda tolik znečistila. „S ohledem na počasí, kdy v posledních dnech spadlo velké množství srážek, je pravděpodobné, že viníkem mohou být například nečištěné odpadní vody a s tím související deficit kyslíku ve vodě. Při vyšších srážkách se dostávají nečištěné odpadní vody přímo do řeky, protože čističky odpadních vod nestíhají,“ řekl Skalský.

Minulost samotné řeky Bíliny ale také mluví sama za sebe.

„Teče regionem se značným počtem velkých sídel, navíc krajinou poznamenanou těžbou a těžkým průmyslem. V minulosti, především pak před rokem 1989, byla považována za doslova mrtvou řeku, následně se do ní však podařilo vrátit život. Ovšem v sedimentech stále zůstává mnoho nebezpečných látek. I ty mohou být spoluviníkem současné situace,“ řekl pro iDnes.cz mluvčí.

O události byla informovaná také Česká inspekce životního prostředí a na místo vyslala havarijní službu. Ta by měla zjistit bližší okolnosti toho, proč ryby uhynuly, což potvrdil mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka.

Autor: Raina Tomanová



Související články