Rakovinu prsu a varlat lze včas rozeznat, přesto jsou tyto diagnózy v mnoha případech smrtelné, uvádí Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. I proto se rozjela kampaň Sahejte si na ně aneb mějte svoje #prsakoule pod kontrolou.
Loono je nezisková společnost, která pořádá workshopy a webináře ve školách, firmách i na festivalech. Vzdělává veřejnost v oblasti reprodukčního (#doledobry) a duševního zdraví (#dobrenitro), a dále v prevenci onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních onemocnění (#zijessrdcem).
O zdraví a těle mluví srozumitelně, nestraší děsivými statistikami a inspiruje ostatní, aby se o sebe starali rádi a zavčas. Záštitu nad Loonem převzala 1. lékařská fakulta UK a jejich odbornými garanty jsou lékaři z oborů gynekologie, urologie, kardiologie, dermatovenerologie, praktického lékařství, výživy, psychiatrie i psychologie.
Depilací ke zdraví
K organizaci Loono se tak připojil výrobce zdravotnických produktů a výrobků osobní péče Philips, aby podpořil její projekt #prsakoule. Společně apelují na ženy i muže, aby nezapomínali na samovyšetření prsou a varlat, například během pravidelného odstraňování chloupků a chlupů.
Kampaň Sahejte si na ně k edukačnímu projektu #prsakoule cílí na ženy i muže a poběží v průběhu celého roku, popisuje kampaň web MediaGuru.
V kampani se také objevují zkrášlující produkty, tedy výrobky, kterými si ženy i muži upravují stejné partie, jakým se věnuje i projekt #prsakoule.
„Naše kampaň Sahejte si na ně cílí na obě pohlaví, protože v tom jedou společně: podle statistik objeví přibližně třetinu nálezů partneři. Proto v rámci edukační kampaně oslovujeme ženy i muže a zároveň je podporujeme i v tom, aby si preventivní vyšetření prováděli vzájemně,“ vysvětluje na stránkách Philips jeho manažerka Gabriela Bartošová.
Sahejme si na ně!
„Prevence je péče o tělo i duši, která zajistí, že budeme žít delším a spokojenějším životem. Díky ní předcházíme tomu, že u nás některá onemocnění vypuknou. A když už se objeví, tak zajistíme, že se na ně přijde včas,“ cituje web Zdravé zprávy Petru Steyerovou z Radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Lékařka dále uvádí, že samovyšetření stejně jako dodržování screeningových kontrol díky včasnému záchytu onemocnění prodlužují život. Stačí, když si ženy alespoň jednou do měsíce zkontrolují a pohmatem vyšetří svá prsa a muži svá varlata.
Jak na #prsakoule?
Nejlepší je samovyšetření provádět 5. až 10. den menstruačního cyklu, pokud už menstruaci nemáte, stanovte si prostě jeden den v měsíci. Vyšetření provádějte pohmatem i pohledem.
Všímejte si i toho, jestli jsou vaše prsa stejná jako minule. Pohmatem je to nejlepší třemi prsty naplocho, krouživými pohyby. Nejdřív zakroužit povrchově, potom trošku do hloubky. Následuje prohmatání od klíční kosti do podpaží až k podprsenkové rýze. Pravé prso samovyšetřujeme vždy levou rukou a naopak.
K vyšetření varlat není určen den v měsíci, stejně jako u prsou je ale důležité je vyšetřovat pravidelně. I tyto partie vyšetřujte pohmatem i pohledem. Ujistěte se, že vypadají stejně jako minulý měsíc. Následuje prohmatání oběma rukama pěkně jednu po druhé. Palce dopředu, ukazováček a prostředníček dozadu. Nejpříjemnější je to ve sprše v teplé vodě, radí videonávod.
Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, Facebook, Philips, Loono, MediaGuru, Zdravé zprávy, Youtube
Autor: Veronika Holcová