Senát oficiálně odsouhlasil vstup Finska a Švédska do NATO. Vyjádřit se ještě musí Sněmovna

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
NATO Finsko Svedsko
Zdroj: Vitalii Vodolazskyi / Shutterstock.com

Senát Parlamentu České republiky ve středu jednomyslně schválil žádost Finska a Švédka o členství v Severoatlantické alianci (NATO). Dolní komora by se měla k rozhodnutí připojit na konci prázdnin. Pokud by i ona návrh schválila, Česká republika by se přidala k 23 členským zemím, které už žádost obou severských zemí ratifikovaly.

O rozšiřování Severoatlantické aliance (NATO) se hovoří už od května, kdy o vstup projevilo zájem Finsko a Švédsko. Oficiální žádost pak obě země podaly v červnu. Nyní musí všech třicet členských zemí návrh na rozšíření ratifikovat, tedy musí je schválit jejich parlament.

Senát se schválením neváhal

Návrh na ratifikaci předložil ve středu Senátu ministr zahraničních věcí Jan Lipavský a garantoval jej výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Senátoři návrh jednomyslně schválili. Rozhodnutí Senátu podpořil například i jeho předseda Miloš Vystrčil.

„Jsem přesvědčen, že tím, že přijmeme Švédsko a Finsko do NATO, se naše bezpečnost zvyšuje, Aliance tím sílí. Obě země mají dobře vybavené armády, jsou připravené na případný konflikt,“ řekl v nedávném rozhovoru pro Českou televizi Vystrčil.

Přidal se i šéf zahraničního výboru Pavel Fischer. „Finsko je velmoc z hlediska pozemní armády. Může mobilizovat 250 tisíc vojáků. Švédsko má mimořádně silné loďstvo, bylo připraveno na vstup ještě dříve, než požádalo,“ uvedl pro iDNES Fischer.

Poslanecká sněmovna bude také zřejmě souhlasit

Nyní musí návrh schválit také Poslanecká sněmovna. K tomu by mělo dojít na konci srpna a žádné výrazné komplikace se při ratifikaci neočekávají. Uvedl to na svém twitteru premiér Petr Fiala.

„Děkuji senátorům, že hlasovali pro přijetí Finska a Švédska do Severoatlantické aliance. Ve Sněmovně očekávám podobně hladký průběh hlasování. Pevně doufám, že ratifikační proces proběhne hladce ve všech zemích aliance a naši severští přátelé se stanou již brzy členy,“ napsal na svůj profil.

Otazník nad Tureckem

Žádost už ratifikovalo celkem 23 členských zemí NATO, a to včetně Spojených států. Stále se ještě čeká na schválení ze Slovenska, Maďarska, Řecka, Portugalska, Španělska a Turecka.

Právě s Tureckem byl po celou dobu vyjednávání největší problém. Zemi se totiž nelíbila údajná podpora Kurdské strany pracujících, kterou Turecko považuje za teroristickou, právě ze strany Finska a Švédska. Po obou zemích Ankara navíc žádá vydání několika desítek členů prokurských skupin.

Zdroj: Senát PČR, Česká televize, iDNES, Přehledně24,  Twitter

Autor: Markéta Mladá



Související články