Senát schválil zákaz některých plastových výrobků. Povede ke zlepšení dopadu na životní prostředí, neřeší ale zálohování

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
plasty
Zdroj: Shutterstock

Senát schválil zákaz některých plastových výrobků, který již v červenci odhlasovala Poslanecká sněmovna. Zákaz se konkrétně bude nově týkat příborů, talířů, brček, vatových tyčinek nebo nápojových kelímků z polystyrenu a výrobků z oxoplastu. Instituce o tom informovala na svých webových stránkách.

Pro zákaz hlasovalo celkem 49 z 69 senátorů. Řada produktů zůstala povolena, nově však výrobci musí informovat o tom, jak například papírové vložky nebo vlhčené ubrousky likvidovat. Právě špatné zbavení se těchto věcí výrazně ubližovalo životnímu prostředí.

Senát také schválil novinku při výrobě plastových lahví, které budou muset do roku 2030 vznikat z 30 % z recyklátu. Jejich víčka navíc nebude možné odtrhnout. To se některým politiků nelíbí. „Místo toho, abychom to řešili rozumně a správně, tak to zakážeme, ale nic jiného nám nezbývá,“ řekl podle serveru iDNES ke schválení šéf senátního klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

Částečná nespokojenost

Nejen politici mají na schválení zákona sporné názory. Například Iniciativa pro zálohování sice podporuje směrnici o jednorázových plastech, zvlášť by se podle ní měl ale řešit plošný zálohový systém na PET lahve a plechovky.

„Naším cílem je i v České republice zavést plošný zálohový systém na PET lahve a plechovky, nesnažili jsme se jej ale prosadit do zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí,“ píše se v tiskové zprávě Iniciativy.

„Již dopředu bylo známé, že novela umožní dobrovolné zálohování. Dobrovolný systém ale nezajistí pozitivní dopady plošného zálohového systému, jako jsou vysoká míra sběru k recyklaci nebo snížení množství pohozených nápojových obalů v našem okolí,“ uvádí se v dokumentu s tím, že by v tomto ohledu byl potřeba další zákon.

Novela způsobí další zvyšování cen

Podle ministerstva životního prostředí se díky novele sníží spotřeba daných plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů. To je sice významným krokem k pomoci naší planetě a životnímu prostředí na ní, má to ale také své stinné stránky. Restauratéři například varují před dalším zdražováním, které to přinese.

„Tímto odklepávají zdražení, protože všechno, co není z plastu, je dvou až třínásobně dražší. Takže ano, přírodu to bude šetřit, ale nebude to šetřit peněženku našich hostů,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků.

Jedním z největších problémů souvisejícím s plasty je znečištění moří a úhyn živočichů. Proto se nejen Evropská unie snaží omezit výrobu plastových produktů dlouhodobě. Zákon schválený Senátem nyní poputuje před prezidenta Miloše Zemana.

Zdroj: Senát, iDNES, Tisková zpráva Iniciativy pro zálohování, Přehledně24, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články