Senátoři chtějí zakotvit do Ústavy právo na platbu v hotovosti. Není k tomu ale důvod

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
penize
Zdroj: Lukas.krajco / Shutterstock

Část senátorů se v současné době pokouší prosadit změny, které by do Ústavy zařadily právo na platbu v hotovosti. Podle mnohých k tomu ale není žádný důvod, v České republice totiž prozatím neexistuje iniciativa, která by chtěla čistě bezhotovostní ekonomiku zavést, píše server Seznam Zprávy.

„Člověk má právo rozhodnout se sám ze své vůle, že chce platit v hotovosti. Je to jeho právo volby. Proto se bavíme o Listině základních práv a svobod,“ říká senátorka Jitka Chalánková, která s návrhem přišla.

Právě ona a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček tak svolali schůzi, kde chtěli o zakotvení práva hovořit. Někteří lidé ale mají za to, že zakotvení platbami v hotovosti je v legislativě dostatečné, navíc je nesmysl se o tom bavit, když nikdo neusiluje o zavedení čistě bezhotovostních plateb.

To si nicméně nemyslí Tomio Okamura. „Hnutí SPD prosazuje do Ústavy zakotvit právo vlastnit hotovost, protože EU tlačí pouze bezhotovostní platby a chce tak totálně získat kontrolu nad majetkem lidí. Co si o tom myslíte vy?“ zeptal se na svém facebooku.

A odpovědí se dočkal. Jedna ze sledujících se například ptá, jak by lidé fungovali v případě, že by se dalo platit pouze elektronicky a platebními kartami. „To už by si děti před školou nekoupily ani zmrzlinu?“ napsala.

Lidé věří, že platby v hotovosti vymizí

Podle serveru iDNES průzkumy ukazují, že se vymizení plateb v hotovosti obávají 4 z 10 Čechů. Bezhotovostní platby považuje už nyní za standard 35,4 % dotázaných. „Pouze čtvrtina dotazovaných věří, že hotovost bude vždy relevantní platební metodou a žádná jiná technologie ji nepřekoná,“ říká Balázs Judik, marketingový ředitel společnosti Barion, která zajišťuje online platby a pro niž byl průzkum týkající se plateb v hotovosti realizován.

„To koresponduje s naším dalším zjištěním, že podíl uživatelů, kteří pro placení používají digitální peněženky, oproti roku 2021 vzrostl o 75 procent, a dnes tak činí již každý osmý Čech. Dá se předpokládat, že nejen že tento podíl nadále poroste, ale tento růst bude strmější,“ dodává.

Podle Seznam Zpráv se ale většina odborníků shodla na tom, že zavést v ČR čistě bezhotovostní platby by bylo v mnohém kontraproduktivní. A to jak z důvodu sociálního vyloučení těch, kteří účet nemají, ale třeba i z důvodu ochrany peněz střadatelů při záporných úrocích.

Zdroj: Seznam Zprávy, iDNES, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články