Na dnešním programu Poslanecké sněmovny má být projednáno zvyšování přídavků na děti. Navrhuje se jeho zvýšení o 26 procent. Probírat se budou i podmínky návratu do škol.
Mluví se i o rozšíření okruhu rodin, které by příspěvek mohly získat. Program jednání však může být poslanci změněn.
Ohledně rozšíření příjemců přídavků panují neshody
Vláda navrhuje nastavit hranici pro získání přídavků na nezaopatřené děti na 3,4násobek životního minima místo 2,7násobku, který je momentálně uzákoněn. Tímto krokem by podle ministerstva mělo být podpořeno asi 20 % všech nezaopatřených dětí.
ODS se snaží prosadit zachování současného stavu, ANO prosazuje posunutí hranice na trojnásobek životního minima.
Zvýšením přídavku na nezaopatřené dítě o 26 procent si jeho příjemci přijdou na 130 Kč až 180 Kč měsíčně navíc v závislosti na tom, zda padají do základní, nebo vyšší sazby.
Výše přídavku se nezměnila od roku 2008.
Může dojít i na hlasování o delší dovolené
ČTK uvádí, že v odpoledních hodinách je na programu diskuse o podmínkách vstupu žáků do škol.
Debatu prosadila poslankyně Tereza Hyťhová (Trikolóra) v souvislosti s povinným testováním a nošením roušek.
Je možné, že dojde i k hlasování o prodloužení zákonné dovolené na nejméně pět týdnů, jak navrhuje KSČM. Reakce na návrh se různí, jednání o tomto tématu bylo už dvakrát přerušeno.
Ze zákona mohou zaměstnanci v současné době čerpat čtyři týdny volna, státní zaměstnanci pět týdnů, pedagogičtí pracovníci mají dovolenou delší.
Některé firmy však delší dovolenou nabízejí i bez jejího uzákonění. Pět týdnů a více dovolené mělo podle průzkumu agentury LMC v září loňského roku 47 procent zaměstnanců.
Autor: Aneta Střechová