Poslanecká sněmovna v pátek schválila návrh ministerstva financí na úplné zrušení elektronické evidence tržeb. Ke konci letošního roku tak EET přestává platit, ačkoli opoziční hnutí ANO bylo silně proti. Zamítnutí předlohy se mu však prosadit nepodařilo.
„Právě jsme zrušili EET a ukončili šikanu živnostníků!“ napsalo na svém twitteru hrdě ODS. Poukázalo přitom na slova Aleny Schillerové o tom, že nikdo nikdy EET nezruší. Stínová ministryně financí také proti návrhu evidenci zrušit hlasitě vystupovala.
Právě jsme zrušili EET a ukončili šikanu živnostníků! pic.twitter.com/iQNuCam3fB
— ODS (@ODScz) November 25, 2022
EET byla kvůli koronaviru od září roku 2020 přerušena. Od následujícího roku měla ale opět platit, a dokonce zasahovat do nových oborů podnikání. To se ale díky schválení návrhu o zrušení Poslaneckou sněmovnou nestane. Bývalý premiér Andrej Babiš, který evidenci prosazoval, řekl již dříve, že EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla více než 35 miliard korun, připomíná server iDNES.
Politické hádky
Podobnými slovy jako Babiš obhajovala EET také v přímém přenosu na CNN Prima NEWS Alena Schillerová. „Dnešním dnem vláda ztratila právo říkat lidem a firmám, že větší pomoc není možná, protože chybí peníze. Sami se rozhodli připravit státní rozpočet o pravidelný příjem 13 miliard korun,“ uvedla následně na twitteru.
Dnešním dnem vláda ztratila právo říkat lidem a firmám, že větší pomoc není možná, protože chybí peníze. Sami se rozhodli připravit státní rozpočet o pravidelný příjem 13 miliard korun. Vláda prý chce digitalizovat a bojovat s šedou ekonomikou, tímto krokem to popřela.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) November 25, 2022
Nedočkala se ale příliš kladných reakcí. „Ticho, Dluženo. Nikde vás nechtějí. Kdybyste uměla počítat, nebo rozuměla ekonomice, tak byste věděla, že fungující projekt nesmí mít na straně výdajů víc než příjmů,“ napsal jeden z uživatelů sociální sítě.
„Tady pan Babiš a paní Schillerová nás připravili o 58 miliard korun, za zhruba dva a půl roku. Řekli jsme, že budeme snižovat byrokratickou zátěž. Už v roce 2017 převládaly bezhotovostní platby. A do roku 2025 bude těch hotovostních jen 20 procent,“ uvedla k problematice na CNN Prima NEWS Markéta Pekarová Adamová.
„EET zrušíme kvůli zbytečné administrativě pro podnikatele, které to souhrnně stojí každoročně cca 1,5 mld. Kč. Ze zákona navíc EET eviduje jen hotovostní tržby a těch má být v roce 2025 pouze asi 20 %. Přínos EET pro státní rozpočet se tak blíží nule,“ řekl podle webových stránek ministerstva financí šéf resortu Zbyněk Stanjura.
Nejasné reakce
Zatímco někteří jsou s krokem vlády v tomto ohledu spokojeni, jiným se zrušení EET nelíbí. Nejen mezi politiky tak zavládly neshody. „Poctiví budou v nevýhodě, zatímco ti, kteří obcházejí své daňové povinnosti a platí zaměstnance na ruku, budou vydělávat na tom, že jim stát umožnil obcházení pravidel,“ kritizuje například prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza zrušení EET.
Jiní ale zase vzkazují hnutí ANO, že žádná změna se během posledních dvou let, kdy EET nefungovala, stejně neudála. „EET nefunguje přes 2 roky a nevšiml jsem si žádné sekery. Pozastavila ji vaše vláda. A ty vaše miliardy jsou blbost, nemá to absolutně žádný prokazatelný pozitivní vliv na výběr daní,“ napsal jeden ze sledujících pod příspěvkem Schillerové.
Zdroj: Poslanecká sněmovna ČR, Ministerstvo financí ČR, iDNES, CNN Prima NEWS, Twitter, Facebook, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová