Poslanci sestavili seznam se 34 jmény kandidátů na státní vyznamenání. Mezi kandidáty na nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva, je šest členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů, ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Seznam byl Sněmovnou předán prezidentu Miloši Zemanovi, na němž je konečné rozhodnutí.
Prezident k obdrženému seznamu může, ale také nemusí přihlédnout. Ohledně ukrajinského prezidenta Zelenského se již vyjádřil, že návrhu vyhoví.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a členové odbojové skupiny bratří Mašínů jsou mezi 34 kandidáty, které dnes poslanci navrhli prezidentovi republiky na udělení nebo propůjčení státních vyznamenání, viz sněmovní dokument č. 849 https://t.co/gUtD7MEIvx. pic.twitter.com/mZEBO90NTT
— Poslanecká sněmovna (@snemovna) June 17, 2022
Kandidáti na Řád bílého lva
Na seznamu kandidátů na nejvyšší státní ocenění Řáda bílého lva figuruje 11 jmen.
Odbojovou skupinu bratří Mašínů navrhoval na ocenění již před lety Senát, nyní se jména na seznamu opět objevila. Jedná se o Josefa Mašína a posmrtně o Ctirada Mašína, Milana Paumera, Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu.
Minulý rok byla tato skupina na seznamu kandidátů na medaili Za hrdinství, ale byli organizačním výborem vyřazeni. Letos se mezi kandidáty dostali, ale hlasování bylo těsné a na seznam se dostali až po druhém hlasování.
Když návrh po druhém hlasování prošel, ozval se v sále pískot. Pro bylo 64 ze 123 přítomných poslanců a z hnutí ANO a SPD pro nehlasoval ani jeden poslanec.
Důvodem sporů ohledně této šestice, která se prostřílela na západ z komunistického Československa, jsou jejich metody. Ctirad Mašín totiž po přepadení služebny Sboru národní bezpečnosti v Čelákovicích podřízl dýkou spoutaného příslušníka SNB Jaroslava Honzátka.
Dalším kandidátem na ocenění mimo skupinu kolem Mašínů je Michal Koudelka, kterého se minulý rok dolní komora pokusila neúspěšně dostat na seznam kandidátů na medaili Za zásluhy. Koudelku prezident již sedmkrát odmítl na návrh vlád jmenovat do hodnosti generála.
Jediný kandidát, jehož ocenění již v březnu prezident potvrdil, je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Třebaže mu Spojené státy nabízely evakuaci, zůstal v hlavním městě své země, odkud řídí její obranu,“ ocenil prezident jeho statečnost.
Dalšími kandidáty jsou pak in memoriam český letec Josef Hubáček, člen odboje Josef Stehlík a český generál za první světové války Vojtěch Luža.
Sněmovna naopak odmítla návrh poslance Jiřího Kobzy, aby mezi oceněnými byl maďarský premiér Viktor Orbán.
Další kandidáti
Řád Tomáše Garrigue Masaryka navrhla dolní komora udělit in memoriam Mileně Černé, která byla dlouholetou ředitelkou Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Druhým jménem na seznamu je pak Věra Doušová, zakladatelka občanského sdružení Sedm paprsků, které pomáhá lidem s postižením a osobám ohroženým sociálním vyloučením.
Na medaile Za hrdinství navrhla Sněmovna dobrovolné hasiče Jaroslava Filu a Marka Vrbu. Ti zahynuli při výkonu služby u výbuchu rodinného domu v Koryčanech. Dále dobrovolné hasiče Jaroslava Bolfíka, Radima Lískovce a Jakuba Mrákavu, kteří minulý rok pomáhali lidem postiženým tornádem.
A posledními kandidáty na seznamu je 14 jmen navržených na medaili Za zásluhy. Zde sněmovna navrhla in memoriam básníka a překladatele Jana Zábranu, badatele Jaroslava Čvančaru, trumpetistu a zakladatele dechové kapely Moravanka Jana Slabáka nebo muzikologa či skladatele Miloše Štědroně.
Dále jsou na seznamu lékař Vladislav Třeška, sbormistr Ivan Sedláček, regionální historik Jiří Kotyk, houslista Martin Hrbáč, hudebník Petr Marek, trenér československé dráhové cyklistiky Pavel Vršecký, malíř František Janula, plukovník Václav Klemák, boromejka Veritas Holíková a boromejka Angelika Ivana Pintířová.
Zdroj: ČTK, Twitter, Novinky, iDNES
Autor: Soňa Jiroutová