Sněmovna v pátek rozhodla o ročním odkladu účinnosti části nového stavebního zákona

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
ivan bartos
Zdroj: Profimedia.cz

Přes nesouhlas opozice Sněmovna prosadila roční odklad novely stavebního zákona. Od poloviny příštího roku tak začne fungovat pouze Specializovaný a odvolací stavební úřad. Ten se bude zabývat velkými infrastrukturními stavbami. Vznik Nejvyššího stavebního úřadu současná vláda plánuje zrušit a chystá jej nahradit digitalizací. Některé části schváleného stavebního zákona však budou realizovány. Jedná se zejména o rušení některých stavebních úřadů. S tím starostové některých obcí nesouhlasí.

Podle nového stavebního zákona měl Nejvyšší stavební úřad nahradit nynější stavební úřady pod obcemi a městy. Schválená novela počítá se zachováním části stavebních úřadů a zejména se zrušením vzniku Nejvyššího stavebního úřadu. Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Nejvyšší stavební úřad nahradí integrace procesů

Pro zákon o ročním odkladu hlasovalo 86 ze 152 přítomných poslanců. Jednalo se o návrh ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, kterým chce vláda Petra Fialy získat čas na věcné úpravy již schváleného zákona.

„Cílem novely je odložit naplňování soustavy státní stavební správy tak, aby nedocházelo k faktickému vzniku Nejvyššího stavebního úřadu a krajských stavebních úřadů. Naopak zachováme zřízení a naplňování Speciálního a odvolacího stavebního úřadu, který by měl začít vykonávat svou působnost 1. července 2023 tak, jak bylo plánováno,“ řekl před samotným projednáváním Bartoš.

„Díky zrušení zbytečné a předražené úplně nové soustavy krajských stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem stát ušetří miliardy korun. Nedojde také k chaosu, který by nastal důsledkem destrukce smíšeného modelu veřejné správy,“ uvedl resort pro místní rozvoj v tiskové zprávě.

Nejvyšší stavební úřad má být nahrazen takzvanou integrací procesů, jejímž jádrem má být digitalizace. Žadatelé o stavební povolení budou mít vzdálený přístup do systému a dle Bartoše bude zanechán princip „jeden proces, jedno razítko“.

„Nevznikne megalomanský centrální stavební úřad. Dnes jsme zachránily stavební úřady ve městech a obcích,“ sdělil Jan Jakob. Avšak nebudou zachráněny všechny stavební úřady.

V praxi to totiž znamená, že budou zachovány stavební úřady při obecních úřadech, ačkoliv v menším počtu.

Jediné, co z nového stavebního zákona zůstává, je Specializovaný a odvolací stavební úřad. Ostatní stavby pak budou do 30. června 2024 podléhat dosavadním předpisům.

Centralizace stavebních úřadů se setkala s nevolí

Dle novely stavebního zákona se jen na severu Čech počítá se zrušením 10 stavebních úřadů. Jak uvedlo iDNES, tak na Ústecku by mělo jít hned o čtyři úřady, v okrese Teplice o dva a po jednom na Děčínsku, Litoměřicku, Chomutovsku a Lounsku.

Důvodem zrušení úřadů má být zrychlení stavebního řízení.

Jedním z ohrožených úřadů je i stavební úřad v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku. „Nejsem si jistý, jestli ten, kdo o rušení některých stavebních úřadů rozhodoval, vůbec ví, co úřad v takovém městečku, jako je Benešov, má všechno na starosti. Mám pocit, že pokud by to ty osoby znaly detailně, tak k tomuto kroku vůbec nemůže dojít,“ uvedl pro iDNES starosta Petr Jansa.

Starosta dále uvedl, že na úřadě pracují 3 zaměstnankyně, které mají rozdělanou více než stovku spisů. „Je to obrovský objem stavebních prací, které úřad řeší. V podstatě se obrazně musí vyjádřit ke každé cihle,“ dodává k případnému zrušení.

S centralizací stavebních úřadů nesouhlasí ani starosta Libochovic Miroslav Zůna.

„Jsme rozezleni, nemyslíme si, že to je koncepční řešení. Pořád nenacházím žádná pozitiva na centralizaci stavebních úřadů ve smyslu fungování státní správy. Na to, že není zcela plně elektronicky propojena, je rušení stavebních úřadů velice problematické. Teď obrazně řečeno stavíme barák od střechy, nikoli od základů,“ komentoval pro iDNES současnou situaci.

„Všichni před volbami vykřikovali, že tenhle paskvil, který se nazývá stavební zákon, je potřeba přepracovat. Před volbami nám zachování stavebních úřadů bylo přislíbeno a teď se dozvídáme, že se rušit bude,“ zkritizoval rozhodnutí ministerstva i starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.

Zdroj: iDNES, Poslanecká sněmovna, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Autor: Soňa Jiroutová



Související články