Snižujeme závislost na ruském plynu. Terminály v Nizozemí jsou podle Síkely i ČEZu významným krokem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jozef sikela
Zdroj: FOTO: Jiří Koťátko / CNC / CNC / Profimedia

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela jednal s generálním ředitelem ČEZu Danielem Benešem o terminálech na zkapalněný zemní plyn v Nizozemí. Prostřednictvím společnosti si v tamních terminálech stát pronajal kapacitu, která by měla až o třetinu zmírnit závislost na ruském plynu.

Zásobníky, které jsou v České republice, jsou v současné době plné zhruba ze 77 %. Plyn v nich by podle informací České televize měl vydržet jako zásoba zhruba do ledna. S pronajatými zásobníky v zahraničí se tento čas prodlužuje až do března.

„Evropské země jsou na ruském plynu velmi závislé a Česká republika je jednou z těch úplně nejzávislejších zemí,“ přiznal ministr s tím, že v současné době je Česko na Rusku v tomto ohledu závislé téměř stoprocentně, dělá ale vše, aby se situace změnila.

Putin zneužívá situace

Až 98 % spotřebovaného plynu donedávna do České republiky proudilo právě z Ruska. Roční spotřeba u nás činí zhruba 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, terminály z Nizozemska by měly zajistit až třetinu z tohoto množství. Zprovozněny by měly být zhruba v půlce září a začnou se ihned používat.

„Diktátor Putin o této naší slabině dobře ví a snaží se jí maximálně využívat,“ řekl novinářům Síkela s odkazem na naši závislost na ruském plynu. O zajištění a zprovoznění terminálů informoval on sám na svém twitteru, kde celou situaci objasnil.

Také ČEZ na svém profilu napsal, že se jedná o velmi významný krok pro zajištění energetické bezpečnosti ČR. „Posilujeme nezávislost České republiky na ruském plynu,“ hlásí příspěvek. O podobné oproštění se od ruského plynu se pokouší i další země, pro nikoho to ale není snadné.

Nic není neřešitelné

„Evropa se aktuálně snaží zvýšit možnosti dovozu plynu ze států mimo Rusko. Budují se tak nové LNG terminály, které budou schopny přijímat plyn ze zámoří,“ řekl Síkela na tiskové konferenci. Pro Česko je situace složitá, nicméně ne neřešitelná.

„O LNG je teď logicky velký zájem a Česko, které nemá moře, si pro potřeby energetické bezpečnosti a zajištění dodávek plynu pro své občany a podniky potřebuje zabezpečit kapacitu v některém z přímořských států. A to se nám nyní ve spolupráci se skupinou ČEZ povedlo,“ dodal ministr.

V současné situaci se tak zdá, že je Česká republika pro letošní zimu zabezpečená, vláda ale dál pracuje na dalších plánech, jak se od ruského plynu oprostit. Sice by nám zásoby měly vydržet do března, po zimě a po konci topné sezóny se ale musí zásobníky opět někde naplnit.

Zdroj: iDNES, Twitter, Česká televize, Seznam Zprávy, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články