Sociální demokracie si volí předsedu. Obhájí funkci Hamáček, nebo jej vystřídá Petříček?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Jan Hamáček a Tomáš Petříček
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

ČSSD během dneška a zítřka pořádá svůj první online sjezd. Jeho hlavním výsledkem by mělo být zvolení nového předsedy strany. Největšími favority jsou ministr zahraničí Tomáš Petříček a současný předseda a ministr vnitra Jan Hamáček. Mezi straníky se mluví o tom, že ať vyhraje kdokoliv, půjde o velmi těsné vítězství.

Česká sociální demokracie dnes zahájila svůj první online sjezd, který může kdokoliv z veřejnosti sledovat živě na jejich facebookových stránkách. Výsledkem by mělo být zvolení nového předsedy.

Hamáček vs. Petříček

Nejskloňovanějšími kandidáty na získání postu předsedy ČSSD jsou současný předseda a ministr vnitra Jana Hamáček a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Podle straníků není jasné, kdo z nich má silnější preference. Půjde prý o těsný souboj. „Asi vyhraje Hamáček, ale bude to slabý mandát,“ řekl pro Lidové noviny jeden z poslanců ČSSD.

Pro získání křesla předsedy je nutný zisk 140 hlasů z celkových 279 delegátů Sociální demokracie.

Podle straníků bylo dříve u volení předsedy ČSSD typické, že delegáti z jednoho kraje hlasovali pro stejného kandidáta.

„Regiony jsou rozbité, už dávno neplatí, že jeden kraj přijede a vhodí svorně hlasy jednomu kandidátovi,“ řekl ale Lidovým novinám jeden z krajských šéfů, který si nepřál být jmenován.

Hamáček je mezi lidmi, vzhledem ke svému postu místopředsedy vlády, známější než ministr zahraničí. Zároveň ale během jeho účasti ve vládě s ANO klesly preference strany na historické minimum.

Petříček ohlásil svou kandidaturu na post předsedy v půlce letošního února. Odůvodnil ji tím, že je podle něj potřeba „změnit styl“ ČSSD.

Současný ministr zahraničí se vyznačuje silnými proevropskými a progresivnějšími postoji. Kvůli orientaci na liberálnější voliče tak tento jeho styl Hamáček nazývá „oranžovou TOP 09“.

Nejstarší česká strana

Sociální demokracie je v současnosti aktivní stranou s nejdelší minulostí. Poprvé byla zformována již před 143 lety.

Během první republiky byla Sociální demokracie jednou z nejsilnějších a nejpopulárnějších stran. I v novodobé historii České republiky má však své podstatné místo.

ČSSD byla v Česku vládnoucí stranou mezi lety 1998-2006 a poté i jedno volební období pod vedením Bohuslava Sobotky v letech 2014-2017.

I přes bohaté a dlouhodobé zkušenosti však podle posledních předvolebních průzkumů strana balancuje na pětiprocentní hranici, jež je podmínkou pro vstup do poslanecké sněmovny.

Poslední průzkum agentury Median dokonce ukazuje, že by ČSSD získala pouhé 4 %, a do PS by se tak nedostala vůbec.

Autor: Petr Hejčl



Související články