Ocenění Památka roku uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska za zdařilou rekonstrukci s respektováním památkové hodnoty. Jako nejzdařilejší letos ocenilo městský dům v Praze v ulici Truhlářská a pavilon bývalé střelnice Lázní Evženie v Klášterci nad Ohří.
Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí (věci nemusejí být „kulturními památkami“ dle zákona).
Hodnoceny mohou být zejména budovy nebo soubory staveb, např. zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, jakož i brownfield, veřejný prostor, park, sochy, varhany a jiné umělecko-řemeslné předměty, jak uvádí tisková zpráva na oficiálním webu SHS ČMS.
Praha
V kategorii, kde hodnota obnovy překročila dva miliony korun (bez DPH), zvítězil barokní dům v Truhlářské ulici na Praze 1. Sídlí v něm středisko volného času Jednička pro děti a mládež.
Kompletní rekonstrukce začala v roce 2019 a její součástí bylo restaurování klenutých gotických sklepů, které budou sloužit jako výstavní sál nebo prostor pro hudební či divadelní produkci. V domě jsou učebny a z původní modlitebny v prvním patře vznikl víceúčelový sál.
„Během restaurátorských průzkumů byly kromě klasicistní malířské výzdoby bývalé modlitebny v objektu nalezeny barokní výmalby i v dalších místnostech a dva obrazy na uliční fasádě domu, které byly zdokumentovány, restaurátorsky zajištěny a zakryty,“ uvedlo sdružení.
Klášterec nad Ohří
Kategorii, kde hodnota opravy nepřesáhla dva miliony korun (bez DPH), ovládla neméně zdařilá rekonstrukce lázeňského pavilonu v Klášterci nad Ohří. V současnosti ho využívá restaurace Peřeje. Budova stojí od roku 1878.
„Po objevení minerálních pramenů a vzniku lázeňského areálu zde na přelomu 19. a 20. století již byla restaurace Střelnice. František Fieber, cukrovarník z Ústí nad Labem, který se stal roku 1896 majitelem pramene, dosud bezejmenný pramen pojmenoval po své manželce Eugenii,“ komentuje historii objektu sdružení.
Přihlásit se může kdokoli
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska spojuje 196 členských měst, obcí a městských částí a zaměřuje se na uchování a ochranu kulturního dědictví. Ocenění má sloužit větší motivaci majitelů historických objektů k jejich ochraně.
Za nejlepší ukončené rekonstrukce je udělována finanční cena, která má motivovat majitele objektů, aby své zrekonstruované projekty přihlásili. Do soutěže se mohou hlásit i majitelé objektů, které kulturní památkou nejsou.
Autor: Žaneta Boučková