SPD si připisuje prvenství. V čem toto hnutí tak válí? Tímhle byste se určitě nechlubili

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
tomio okamura
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) je jedním z předmětů ve zprávě ministerstva vnitra o extremismu a předsudečné nenávisti za minulý rok na území České republiky. Ta se zabývá xenofobií, extremismem či dezinformacemi u nás obecně. Informaci přinesla ČTK.

Zprávu projedná v pondělí vláda, takže to může být ještě zajímavé. Píše se v ní totiž třeba to, že SPD zůstává nejvýznamnějším uskupením s dominujícími „xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky“.

Pravdou je, že žádná jiná strana či hnutí výrazně neodebraly SPD její příznivce. Naopak díky tomu, že takové subjekty slábnou, začíná sílit i pozice Okamury jako takového.

„Ve světle trvalých úspěchů hnutí Svoboda a přímá demokracie a pokračujících neúspěchů jiných subjektů začíná řada příznivců tohoto spektra, kteří dříve zaujímali vůči Tomiovi Okamurovi rezervovaný až kritický postoj, měnit názor,“ stojí také ve zprávě.

Okamurova reakce

Lídr hnutí už na zprávu reagoval. Nevidí za ní nic jiného než politický boj, který rozehrává na ministerstvu vnitra Jan Hamáček z ČSSD.

„Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček opakovaně zneužívá ministerstvo vnitra k politickému boji a zoufale špiní své politické konkurenty, aby zachránil potápějící se ČSSD, která ztratila důvěru občanů,“ nenechal na Hamáčkovi nit suchou Okamura.

Cíle nenávisti

Terčem nenávisti neextremistických skupin s dominujícím xenofobním prvkem byli jak migranti a muslimové, tak političtí konkurenti, občanští aktivisté či novináři.

První dvě zmiňované skupiny pak byly dokonce v první polovině minulého roku označovány za přenašeče covidu.

Co se týče extremismu, nahrávala extremistické scéně obecně kritika vládních opatření. Dle zprávy přejímala dezinformace a konspirační teorie a často opakuje myšlenky produkované prokremelskou propagandou.

Zdroj: ČTK

Autor: Marek Slanina



Související články