V úterý mělo dojít k jednání o další novele pandemického zákona. Hnutí SPD v čele s Tomiem Okamurou ale tuto skutečnost zablokovalo. Lídr hnutí se nechal slyšet, že se jedná o jasnou diskriminaci neočkovaných, a proto se rozhodli využít práva veta.
„Uplatnili jsme právo veta, tento týden se pandemický zákon projednávat nebude,“ prohlásil Okamura podle iDNES. „My odmítáme tento pandemický zákon, který je jinak pojmenovaným nouzovým stavem,“ dodal. Řekl také, že pokud chce vláda skutečně nouzový stav, měla by ho vyhlásit.
Sněmovna měla dnes zrychleně projednávat vládní novelu pandemického zákona, který platí do 28. února. Jak upozorňují Seznam Zprávy, platnost zákona by mohla být prodloužena a zároveň by mohla začít platit nová opatření, jako je uzávěra některých zařízení. Okamura ale překazil vládě plány.
Odsunuta o týden
Proti jednání o novele se kromě Okamury postavila i celá řada lidí, kteří dokonce v úterý dopoledne protestovali před Poslaneckou sněmovnou s maketou šibenice. Jedna z cedulí demonstrantů pak hlásala, že ti, kteří jsou vlastizrádci a jejich přisluhovači, skončí na šibenici. Tento příměr se označil Michálek dle iRozhlasu za vrchol nevkusu.
Demonstraci pořádalo sdružení Otevřeme Česko – Chcípl PES. Celá řada transparentů přitom hlásala slova jako „S pandemií na věčné časy – ani náhodou“, „Stop totalitě“ nebo „Vládo, přestaň nás obelhávat“. Na Malostranském náměstí se objevil i Daniel Landa, který pronesl krátkou řeč.
Odpůrci očkování a dalších pandemických opatření se nebáli projevit svůj nesouhlas, nakonec se ale zdá, že jim to nebylo nic platné. Jednání vlády totiž není zrušeno, ale pouze odsunuto, a to podle prozatímních informací na příští úterý. „Pokud jsou někde šibenice, je to vrchol nevkusu,“ oznámil novinářům šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Zákon by měl platit do listopadu
Dnes dopoledne podpořil novelu pandemického zákona i státní výbor, podle kterého by měla nová opatření platit minimálně do listopadu. „Potřebujeme nástroj, abychom byli připraveni na podzimní vlnu,“ řekl zdravotnímu výboru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
„V aktuálním platném znění pandemického zákona nejsou některá z mimořádných opatření zakotvena, což však v praxi způsobuje značné obtíže, které vedou až ke zrušení některých, podle názoru Ministerstva zdravotnictví pro zvládání pandemie covid-19 stěžejních, opatření ze strany správních soudů,“ odůvodnila vláda svůj návrh na novelu.
Zdroj: iDNES, iRozhlas, Seznam Zprávy
Autor: Šárka Cvrkalová