Společnost Alza uspěla ve sporech s ČOI ve věci internetového prodeje o státních svátcích

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Soud
Zdroj: Shutterstock

Společnost Alza uspěla u Nejvyššího správního soudu, který jí dal za pravdu, že objednání zboží on-line a jeho následné vyzvednutí, nespadá pod zákaz prodeje o svátcích. O výsledku jednání informovaly Seznam Zprávy.

Společnost Alza vedla s ČOI několik soudních sporů. Týkaly se prodejů o státních svátcích z let 2016 až 2018.

Případ z roku 2018

Na základě zákona o prodejní době platí, že obchody nad 200 metrů čtverečních musí mít o státních svátcích zavřeno.

Na základě tohoto zákona dostala společnost Alza od České obchodní inspekce (ČOI) pokutu 500 tisíc. Kontrolor ČOI totiž přišel na druhý svátek vánoční roku 2018 do prodejny a chtěl koupit počítačovou myš. Prodejce mu ale sdělil, že kvůli státními svátku mu ji nemůže prodat a poradil mu, aby provedl on-line objednávku.

Inspektor toto učinil, zboží objednal, zaplatil a zboží mu bylo vydáno. Tím dle ČOI společnost Alza porušila zákaz prodeje o státním svátku, připomíná kauzu web Lupa.

Alza se proto obrátila na soud a podala proti rozhodnutí ČOI stížnost. První soud však Alza prohrála, a podala proto odvolání. Nyní se dočkala vítězného rozsudku.

Soud dal společnosti Alza za pravdu

Nyní Nejvyšší správní soud vydal téměř po 4 letech sporu rozsudek, ve kterém dává společnosti Alza za pravdu.

„U zboží zakoupeného zákazníkem prostřednictvím internetového obchodu jeho pouhé vydání v provozovně, i včetně uskutečnění případné platby za zboží v provozovně, nelze považovat za prodej v maloobchodě či v provozovně,“ stojí v rozsudku s tím, že termín „prodej“ má širší význam než jen uzavření kupní smlouvy.

„Provozovna v přeneseném významu pouze funguje jakožto jakési pomyslné ‚výdejové okénko‘, prostřednictvím nějž je vydáváno zboží objednané na e-shopu. Takovou službu lze připodobnit službám klasických zásilkových služeb, či jiných zprostředkovatelů přepravních a dodavatelských služeb, jejichž činnost pod zákaz vyslovený v § 1 odst. 1 zákona o prodejní době bezesporu nespadá,“ vysvětluje dále rozsudek.

Na základě rozsudku má nyní ČOI zaplatit společnosti Alza soudní náklady ve výši 24 500 korun. Alza vedla s ČOI více sporů a většina z nich se týkala právě prodeje o svátcích. ČOI však s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu nesouhlasí.

„Celkem bylo několika senáty tří různých krajských soudů zamítnuto sedm žalob společnosti Alza, a to včetně tohoto případu,“ uvedl podle Seznam Zpráv mluvčí ČOU Jiří Fröhlich.

ČOI také dodává, že na základě tohoto rozsudku budou nyní takto postupovat i další obchodníci.

„Nebudou postižitelní za porušení zákona o prodejní době s ohledem na toto rozhodnutí Nejvyššího správního soudu,“ dodává mluvčí.

ČOI uspěla pouze ve sporu, kdy vytýkala společnosti Alza, že k nákupu nového počítače automaticky obchod přidával další položku ve formě softwaru Office od společnosti Microsoft. Dle rozhodnutí soudu toto odpovídá nekalému prodeji, a Alza se tak dopustila nevhodného prodejního chování, připomínají Seznam Zprávy.

Zdroje: Nejvyšší správní soud, Zákony pro lidi, Seznam Zprávy, Lupa

Autor: Soňa Jiroutová



Související články