Spolkový kancléř řeší s českým premiérem energetickou krizi. Fiala projevil zájem o německý zkapalněný plyn

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Scholz
Zdroj: Profimedia

Německý kancléř Olaf Scholz v pondělí dorazil na oficiální návštěvu Prahy. Nejdůležitějším bodem jeho programu byla schůzka s českým premiérem Petrem Fialou. Společně diskutovali především o možných řešeních energetické krize, která momentálně dopadá na většinu Evropy.

Olaf Scholz je ve své funkci spolkového kancléře Německa od prosince loňského roku, kdy vystřídal Angelu Merkelovou. Jedná se o jeho vůbec první návštěvu České republiky jako německého kancléře. Fiala informoval o schůzce na svém twitteru.

Krize si žádá evropské řešení

Petr Fiala už v předchozích dnech nastínil, že se chce se svým německým protějškem bavit především o vysokých cenách plynu a elektřiny. Ty podle jeho názoru už nelze řešit jen na úrovni jednotlivých států, ale že je zapotřebí zapojit do jednání další nadnárodní subjekty.

„Shodli jsme se na tom, že je potřeba najít celoevropské řešení pro snížení cen elektřiny, které určitě neodpovídají nákladům na výrobu a dosahují výše, která není přijatelná,“ uvedl na tiskové konferenci podle České televize Fiala. Stejný pohled na tento problém má i Schloz.

„Velmi podrobně jsme se bavili o tomto vývoji a o tom, že současné ceny za elektřinu jsou neospravedlnitelné, protože náklady na výrobu vůbec nejsou tak vysoké. Je nutné, abychom provedli strukturální změny, které přispějí k tomu, že ceny zase urychleně klesnou a bude jejich dostatečná nabídka,“ dodal.

Česko má zájem o zkapalněný zemní plyn

Většina evropských lídrů se co nejdéle snažila do cen energií nezasahovat a vše nechat na volném trhu. Jak se ale nyní ukazuje, mnoho z nich změnilo postupem času názor.

Důvodem je, že ceny elektřiny letí stále výše, přestože pro to není zcela jasný důvod. Například na v České republice stoupla cena elektřiny za poslední rok téměř desetinásobně.

Trochu jiná situace je u plynu, u kterého je nárůst ještě vyšší, z původních 18 eur za MWh je dnes 310 eur. Důvod jeho vysoké ceny je ale zřejmý — válka na Ukrajině a s ní spojené ruské sankce. Česká republika tak projevila velmi intenzivní zájem o kapacity v nově budovaných německých terminálech na LNG tedy na zkapalněný zemní plyn.

„Z Německa jsme zkapalněný plyn schopni dostat existujícími plynovody poměrně jednoduše do České republiky,“ řekl podle ČT24 český premiér.

Plyn by měl být zcela oddělen

Podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely a dalších odborníků by mohlo cenu elektřiny snížit, pokud by došlo k oddělení jejích cen na burze.

Jak uvádí ČTK, některé ekologické organizace doporučují prozatímně zastavit výrobu elektřiny za pomoci plynových elektráren. Kvůli vysoké ceně plynu totiž dochází k umělému navyšování cen elektřiny, a to i navzdory tomu, že jí je tímto způsobem vyráběno jen minimum.

Scholz měl kromě schůzky s premiérem také na programu projev na Karlově univerzitě. Tam hovořil mimo jiné o energetické soběstačnosti, o bezpečnosti v Evropě a také o konfliktu na Ukrajině, uvedl server iDNES.

Zdroj: Česká televize, ČTK, Twitter, iDNES

Autor: Markéta Mladá



Související články