Zástupci všech sportovních klubů budou usilovat o to, aby venku mohlo najednou trénovat až dvacet lidí. Nyní jsou předepsané desetimetrové rozestupy mezi sportujícími dvojicemi.
Těch může být maximálně šest. Studie přitom ukazují, že při sportování venku se koronavirus nešíří. V sobotu začne jednání s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergegem, bude se také projednávat otevření vnitřních sportovišť. Mohlo by se tak stát pro sporty, jako je tenis nebo badminton, které se řadí mezi individuální.
Od pondělí se sice může trénovat, ale v jiném počtu, než se avizovalo
Minulý pátek se počítalo s dvaceti lidmi venku, ale nakonec se všechno změnilo. Trénovat se může ve dvojicích, které od sebe musí být alespoň deset metrů. Zástupci tak budou jednat o možnosti, aby se vrátil počet dvaceti lidí.
Předseda České unie sportu Miroslav Jansta pro ceskenoviny.cz řekl, že by chtěli docílit toho, aby mohlo trénovat dvacet lidí.
Na jednu osobu by padlo patnáct metrů čtverečních. Mezi další minimální požadavky patří vnitřní trénink dva na dva s distančním trénováním.
Uvolnění podmínek, které následně vůbec nepřišlo v platnost, kritizovala také protiepidemická skupina MeSES. Ministr zdravotnictví změnil omezení ještě dříve, než začalo platit, a sportovní kluby mu to vyčítají.
Skupina MeSES by ráda obnovila sportovní aktivity v celé republice. Michal Ježdík, který je vedoucím České basketbalové federace, řekl: „Pan doktor je profík. Připouští, že jsou také jiné elementy ve společnosti, které se musí vzít v potaz. My máme prostor k vyjednávání.“
Děti nesmějí chodit do školy a pohybovat se, je to nejhorší možná kombinace
Rozhodnutí ale záleží na politicích. Ti musí posoudit také vedlejší vlivy těchto omezení. Děti a mládež nejenže přichází o školu, ale také o sportovní aktivity, které jsou v tomto období zvlášť důležité. Ježdík uznává, že basketbal přijde na řadu mnohem později než individuální sporty.
Studie potvrdily, že sportování venku je bezpečné a k přenosu koronaviru nedochází. První týden testování ve školách ukázal, že mezi dětmi je riziko nákazy minimální, právě díky dlouhodobé izolaci, ve které byly celé rodiny.
Představitelé sportovních organizací chtějí, aby se netestovalo, pokud se bude moci venku sportovat. Budou také chtít, aby byly přesně vysvětleny podmínky k tomu, jak bude sportování venku probíhat.
„Chceme, aby byl sport zakotven a měl jasná pravidla,“ řekl předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Hertl.
S ním souhlasí i předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička. „Za nás jsou dvě priority – zvýšení počtu sportovců ve venkovních prostorech a otevření vnitřních sportovišť.“
Autor: Raina Tomanová