Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Náklady na likvidaci kusů s prošlou doporučenou dobou použití by podle ČTK neměly přesáhnout 233 000 korun. Mnoho lidí ale likvidaci roušek kritizuje.
Podle serveru Novinky se jedná o roušky, které dorazily do Česka během roku 2020 z Číny. Hodnota jednoho kusu byla vyčíslena na 10 korun, původně se tak náklady vyšplhaly na 170 milionů.
Prý o ně nebyl zájem
Veřejnosti se likvidování roušek za drahé peníze nelíbí. „Takto se rozhazují miliony a miliardy v našem státě. A pak není na důchody. Naprosto směšné,“ myslí si v komentářích pod článkem paní Iveta. Jenomže podle SSHR nebyl o roušky zájem.
„Ještě před expirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem,“ řekl ČTK předseda Státní správy Pavel Švagr.
Na začátku koronavirové krize byl roušek nedostatek. Podle Seznam Zpráv se s problémy potýkala celá Evropa. Teď se ale roušky za miliony vyhazují. Lidé je přitom i po skončení pandemie doma raději schovávají a v mnoha situacích je nadále využívají.
Opatrnosti není nazbyt
Po loňských svátcích například lékaři nabádali k tomu, aby v přeplněných čekárnách u doktora lidé roušky nadále používali, připomínají Seznam Zprávy. Pro mnohé jedince se stalo nasazení roušky u doktora běžnou praxí.
V Německu pak byly roušky zařazeny například do povinné výbavy každého automobilu, uvádí server TV Nova. I z těchto důvodů není lidem jasné, proč se jich u nás několik milionů musí zlikvidovat. Výrobci totiž tvrdí, že i ty prošlé nadále fungují.
„V případě ochranné roušky, tak bych si troufal říct, že vydrží na dekády,“ uvedl pro Seznam Zprávy Martin Ladyr, ředitel českého výrobce roušek Goodmask.
„Když už jsme je nakoupili draze, tak je nesmysl je teď likvidovat. Je lepší mít roušku s nepatrným poklesem účinnosti, než znovu šít doma na koleně. Nejlepší řešení je poslat současnou pětikoaliční vládu na smetiště dějin. Auto s pěti volanty taky nejde řídit,“ píše v komentářích pan Jan.
„To už není ani Kocourkov. To je čisté šílenství. Funkční roušky budou zničeny, což bude stát nemalý peníz. A ve chvíli, kdy dojde k nutnosti jejich použití, je bude stát za ještě dražší peníze kupovat. A co když zase nebudou k mání v dostatečném množství a nastane stejný kolotoč uplácení a odklánění jako na počátku covidu?“ ptá se paní Milena.
Zdroj: ČTK, Novinky, Seznam Zprávy, TV Nova
Autor: Šárka Cvrkalová