Stravenkový paušál se neosvědčil. Lidé do restaurací nechodí, peníze utrácejí za jiné věci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jidlo kantýna
Zdroj: Shutterstock

Stravenkový paušál je neefektivní. Neosvědčil se a do gastroprovozů nepřinesl žádné strávníky. Vyplývá to z průzkumu Centra ekonomických a tržních analýz, podle kterého jsou daleko efektivnější například stravenky v digitální podobě s denním limitem a zaměstnanecké kantýny.

Stravenkový paušál je finanční příspěvek, který poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci nad rámec sjednané odměny. Má být využit právě na stravování, to se ale v mnohých případech neděje. Přitom právě před tím varoval už v roce 2020 Daniel Čapek, prezident společnosti Sodexo.

„Stravenkový paušál by byla katastrofa pro pohostinství, máme obavy, že lidi přestanou chodit na oběd a odbydou se namazanou houskou, lidé sáhnou po hotovosti, když budou mít možnost. Zaměstnavatelé to nepodporují,“ uvedl tehdy podle serveru Aktuálně.

Nevyužívají ho na obědy

Čapkovy předpovědi se nakonec naplnily. Na konci roku 2021 mělo paušál 13,9 procenta zaměstnanců, tedy v přepočtu 550 tisíc lidí. Řada z nich ale peníze nevyužívá na obědy a jeho přínos pro gastroprůmysl je tak přinejmenším sporný, uvádí Novinky.

„Paušál v kombinaci s covidem je smrtící koktejl pro restaurace, které na tržbách přicházejí o miliardy korun ročně,“ uvedl Čapek. Podle průzkumu agentury Ipsos pro Unii zaměstnavatelských svazů chodí lidé využívající stravenky na obědy do restaurací dvakrát častěji než ti, kteří místo nich mají hotovost v podobě paušálu.

„Paušál je nefunkční z hlediska podpory zaměstnaneckého stravování, protože do systému prakticky nepřibývají noví účastníci. Oproti proklamovanému milionu nových zaměstnanců činí za téměř dva roky fungování nárůst pouhých 55 tisíc osob, z nich navíc pouze čtvrtina využívá nástroj k zamyšlenému účelu, tedy úhradě stravy v pracovní době,“ uvedl pro server Peníze Jan Šincl, analytik CETA.

Demotivace zaměstnanců

Se stravenkovým paušálem nemají zaměstnanci motivaci na obědy do restaurací chodit. Negativně ho vnímají například i firmy, které ho před dvěma lety zavedly, nyní si ale uvědomují, že jsou daleko lepší stravenky.

„Pamatuji si, že před zavedením stravenkového paušálu probíhala v naší instituci anketa, zda chtějí zaměstnanci zachovat stravenky, nebo raději dostávat peníze v rámci výplaty. Já osobně hlasovala pro stravenky, protože mi bylo jasné, že jinak na obědy chodit nebudu. Nakonec vyhrál paušál a dopadlo to tak, jak jsem čekala. Stejně jako většina mých kolegů jsem na obědy skoro přestala chodit a spíše si nosila vlastní jídlo,“ vypráví svou zkušenost pro Přehledně24 Anna-Marie, která pracuje ve státní instituci.

„Letos bude stravenkový paušál stát restaurace a kantýny na tržbách přes deset miliard korun, tak postrádá svůj účel. Pro představu to znamená, že kvůli paušálu přicházejí restaurace o každý pátý oběd. Zaměstnanci na něj nepřijdou a hledají levnější alternativy,“ řekl pro iDNES Luboš Kastner, člen představenstva Asociace malých a středních podniků.

Podle Michaela Fanty, analytika CETA, by řešením mohlo být zavedení denního limitu na platbu stravenkovou kartou. Dodává, že z analýzy podpory stravování v členských státech EU vyplývá, že takovým řešením je nekompromisní tlak na digitalizaci systému.

Mnohem výrazněji než stravenkový paušál využívají lidé kantýny, kde se mohou zaměstnanci najíst za sníženou cenu. Obědy na mnoha místech totiž podle serveru Události 24/7 podražily o desítky korun, v kantýnách se tomu ale snaží vyhnout.

Zdroj: CETA, Aktuálně, iDNES, Novinky, Peníze, Události 24/7, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články