Konec dubna symbolizuje den, kdy se pálí během filipojakubské noci čarodějnice. Jenže letos už je to podruhé, co se konají bez velkých hromadných akcí. Lidé tak dělají alespoň táboráky u sebe doma. Hasiči ale varují, že malý oheň je taky dost nebezpečný.
Různé spolky nebo celé obce i proto pořádají menší akce v souvislosti s touto tradicí. Ale sami hasiči upozorňují před tím, že i malý oheň je dost nebezpečný, a mnohdy i více než větší požáry. Obezřetnost je tedy důležitá.
Podle legend se svátek slavil během úplňku, který byl nejblíže dnu přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Filipojakubská noc má údajně magickou sílu, právě během ní se zapalovaly ohně na ochranu proti čarodějnicím.
Malý oheň je nebezpečnější
Jenže v dnešní době zůstalo z původní podoby svátku jen málo. Poslední dubnový večer se spíš sedí u ohňů, pije se, tančí a na některých místech se ještě dodržuje pálení figurín či košťat. Jenže toto patří na celém svátku k tomu nejnebezpečnějšímu.
Hasiči z preventivních důvodů na svých stránkách uveřejnili informace o bezpečném rozdělávání ohně. „Velká vatra, která doprovází oficiální akci, je ve většině případů pod dozorem dobrovolných hasičů. Navíc je takové pálení předem nahlášeno hasičům, společně se všemi protipožárními opatřeními, která organizátor zabezpečil,“ informuje ČTK.
Lidé, kteří si dělají táboráky na zahradách u svých domů totiž podle hasičů ve valné většině protipožární opatření vůbec nedodržují. „Mají pocit, že z malého ohniště se oheň nemůže rozšířit, a tak ho často nechají bez dozoru a neštěstí je na světě,“ uvedli.
Hasiči jsou i přes opatření bedliví
Největším nepřítelem hasičů jsou sucha před čarodějnicemi. Suchá tráva totiž vzplane o dost rychleji a nepomůže tomu ani vítr, který žhavé uhlíky roznáší po okolí. Nejhorší to bylo v letech 2016 až 2018. Minulý rok byl za posledních pět let pro hasiče nejklidnější. A to z důvodu, že oslavy byly ovlivněny koronavirovou pandemií.
Dnešní noc ve znamení srážek. Alespoň na většině území České republiky. I přesto by ale celou situaci nikdo neměl podcenit. Možné je, že se budou pořádat i akce bez ohlášení.
„I letošní pálení čarodějnic poznamenávají vládní opatření v boji proti šíření koronaviru. Lidé musí mít zakrytý nos a ústa respirátorem. Venku se smí být nanejvýš ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Omezené je i právo pokojně se shromažďovat, na venkovních demonstracích mohou být skupiny maximálně po 20 lidech, musí mezi sebou dodržovat minimálně dvoumetrové rozestup,“ informuje ČTK.
Autor: Ivan Glaser