V pátek 8. července dopoledne bylo nalezeno tělo mrtvého vodáka, který byl od úterý pohřešovaný. Tento vodák se plavil společně s dalšími čtyřmi lidmi po řece na raftu.
K tragédii došlo v úterý 5. července, kdy se na jezu v Českém Krumlově převrhl raft s pěti lidmi. Jeden z nich nevyplaval na hladinu, a začalo tak pátrání, které pokračovalo až do středy, kdy bylo ukončeno.
Pátrání bylo neúspěšné
„Probíhala pátrací akce policejních potápěčů a ostatních složek IZS po muži, který nevyplaval včera po převrácení raftu. Řeka je stále nebezpečná,“ řekla pro Novinky ve středu policie a upozornila ostatní vodáky, že hladina řeky je zvýšená a mají používat plovací vesty.
Jihočeský kraj – Sjíždění Vltavy je nyní velmi nebezpečné! V podvečerních hodinách se na jezu v Českém Krumlově převrátil raft. Čtyři osoby vyplavaly, po jednom muži pátrají záchranáři a policisté, zatím bezvýsledně! Buďte opatrní, používejte plovací vesty, neriskujte!#policiejck pic.twitter.com/X7J5CoIS0O
— Policie ČR (@PolicieCZ) July 5, 2022
„Ukončili jsme propátrávání toho jezu, kde došlo k převrácení raftu, i následujícího jezu po proudu. V tuto chvíli tímto pátrací akce potápěčů je ukončena. Policisté se budou namátkově věnovat kontrole obou břehů Vltavy a budou po muži dále pátrat,“ oznámila ve středu odpoledne iDNES krajská mluvčí policie Štěpánka Schwarzová.
Vodáci by měli být obezřetnější
Během zmíněných namátkových kontrol bylo nalezeno tělo vodáka. Policejní potápěči jej měli objevit na česlech vodní elektrárny v Krumlovském mlýně.
Jihočeský kraj – Dnes dopoledne vytáhli policejní potápěči jihočeské ZJ z řeky Vltavy v centru Českého Krumlova tělo muže. Ten byl pohřešovaný od úterního nešťastného převrhnutí raftu.#policiejck pic.twitter.com/gkIdc86C8h
— Policie ČR (@PolicieCZ) July 8, 2022
V souvislosti s touto tragédií upozornil velitel českokrumlovské Vodní záchranné služby ČČK Milan Bukáček, aby vodáci nepodceňovali své zkušenosti.
„Když se stane průšvih na vodě, je to klasika: z Lipna teď vypouští přes dvacet kubíků, v úterý byl průtok čtyřicet kubíků. Voda je v podstatě bezpečná, pokud je člověk připravený a ví, co má dělat. Musí ale projet šlajsnami, ty jsou také víceméně bezpečné. A samozřejmě musí mít i správně připravené plavidlo, to je patřičně nafouknuté, aby fungovalo tak, jak má. A má mít vestu, což nebyl případ této posádky,“ uvedl pro Deník.
Zároveň však zdůraznil, že v případě této posádky nebyl na vině alkohol. Za převržení raftu však mohlo zřejmě to, že posádka nevyužila vybudované šlajsny a sjížděla přímo jez. To společně se zvýšeným průtokem řeky a pravděpodobnou nezkušeností posádky vedlo k této tragédii.
To ostatně konstatují i lidé v diskuzích pod články. „Mně to bylo divný, že by se cvakli na šlajsně. Tam to ani nejde, a když už, tak to vodáky pošle dál. Ale válec pod jezem? To můžou být rádi, že tam zůstal jen jeden,“ napsal jeden z přispěvatelů.
Dle jiných se mělo jednat o rodinu, která neměla zkušenost se sjížděním řeky. I toto bylo velmi častým tématem v diskuzích, kde se lidé zlobili, že na vodu mohou nezkušení lidé, kteří se zde nechovají bezpečně.
„Sama jsem Vltavu v Krumlově sjížděla už osmkrát, takže mám dojem, že už trochu zkušená vodačka jsem. I přesto bych nikdy nesjížděla samotný jez, na to mám k vodě obrovský respekt. V případě této posádky šlo snad o nehodu, a ne o úmysl, protože jinak by to byl skutečný hazard,“ říká pro Přehledně24 vodačka Marie z Prahy, která jezdí na Vltavu pravidelně každým rokem s přáteli.
Zdroj: Novinky, iDNES, Twitter, Deník
Autor: Soňa Jiroutová