Teplota 19 °C v obývacím pokoji, 15 na chodbě. Realita, která nás čeká v případě nouze o plyn

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
topeni
Zdroj: Shutterstock

Podle nové vyhlášky bude v případě nouze nutné zkrátka stáhnout o pár stupňů topení. Ministerstvo průmyslu a obchodu konkrétně navrhuje snížení teploty v obývacích pokojích. Cílem je především úspora plynu. Jak ale budou úřady topení v domácnostech kontrolovat, není jasné.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje novou vyhlášku stanovující zvláštní pravidla pro vytápění a dodávky teplé vody. Nová pravidla by vstoupila v platnost v případě vyhlášení předcházení stavu nouze nebo stavu nouze v teplárenství. Cílem je zajistit legislativní podmínky, které umožní reagovat na případný výpadek zemního plynu z Ruské federace, a dosáhnout tak potřebných úspor,“ píše se na webu MPO.

„Jde o další opatření, která nazývám airbagy. Máte je v autě, doufáte, že je nikdy nebude muset použít, ale když je potřebujete, jste velmi rádi, že jste si je pořídili,“ uvedl ministr Jozef Síkela. Podle vyhlášky by se teplota v obývacím pokoji, případně i v ložnici, měla snížit na 18 stupňů Celsia.

Platit bude pro všechny

Podle informací Hospodářských novin, které jako první informovaly o plánovaných změnách, vyhláška počítá i s veřejnými prostory, ale také s firmami, hotely a dalšími prostory. Zde by měly jednotlivé kanceláře a pokoje být vytopeny vždy na 18 °C a chodby či schodiště na pouhých 15 °C.

„Vyhláška navrhovaná MPO stanovuje hranici, pod kterou by teplota v jednotlivých místnostech neměla klesnout v případě vyhlášení některého z nouzových stavů. Směrem nahoru by teplota neměla přesáhnout jeden stupeň,“ uvedl podle Seznam Zpráv Marek Vošahlík z ministerstva.

Podle jeho slov tak do doby, než bude stav nouze vyhlášen, mohou lidé topit klasicky, na druhou stranu by doporučil raději průběžné šetření. Snížení teploty v domácnosti lidem pomůže také s náklady na topení, které jsou čím dál vyšší, a to nejen u plynu, ale také u topení dřevem či uhlím.

19 °C v koupelně je pro mnoho rodin strašákem

Zatímco obývací pokoj by měl být v případě nouze vytopen jen na 18 °C a chodby na 15, předsíně dokonce jen na 10 stupňů, maximální teplota v koupelně by neměla překročit 19 °C. Podle ministerstva to stačí, lidé na to ale mají názory trochu jiné.

„Samozřejmě se chystáme šetřit, takže budeme topit méně. Osobně si dovedu tyto teploty představit. Když k nám ale dcera přijede na návštěvu se svou dvouletou holčičkou, koupat ji v místnosti, kde je pod 20 ° C, není podle mého názoru vhodné,“  stěžuje si pro Přehledně24 paní Radka z Domažlic.

„Na Vánoce se nám má narodit miminko. Už teď cítíme dopady na domácnost kvůli inflaci, ale nedokážu si představit, že miminko přivezeme do nevytopeného bytu. Upřímně mám ze zimy strach,“ svěřila se pro Přehledně24 třicetiletá Anna z pražských Nuslí.

„Naším cílem je mít připraveny legislativní nástroje, které nám pomohou dosáhnout potřebných úspor v případě, že by ruský diktátor Vladimir Putin dále eskaloval svou energetickou válku,“ řekl k návrhu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že prozatím je to jediná cesta, kterou ministerstvo vidí.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Hospodářské novinySeznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články