Tohle se může stát jenom u nás: Ryby jsou závislé na drogách. Povíme vám proč

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
pstruh
Zdroj: Shutterstock

Znečišťování vod je problém celosvětový, ale týká se i jednotlivých zemí. Ať už mluvíme o velkých ropných haváriích, nebo o odhazování odpadků lidmi, v nebezpečí je nejeden živočich. Co se ale stane s rybami, pokud se do jejich potravy dostanou stopy nelegálních drog?

Drogy jsou problémem nejen u lidí, ale, jak se ukázalo, také u zvířat. Vědci před nedávnou dobou provedli v České republice výzkumy na pstruhovi potočním, který žije ve vodách znečištěných drogami.

Výsledky jasně prokázaly, že se ryba nejen chová jinak, vykazuje nižší známku aktivity a je ke svému okolí lhostejná, ale také to, že se ryby prokazatelně stávají na drogách, konkrétně na pervitinu, závislými.

Do vody se dostávají odpadem

Jak se drogy vůbec do vod v Česku dostávají? Odpověď je jednoduchá: Z domů jejich uživatelů. Drogově závislí, kteří pervitin doma používají, ho splachují v koupelně a na záchodě trubkami, odkud putuje do vod.

Zdálo by se, že jeho nízké množství nemůže žádnému živočichovi ublížit, pravda je ale taková, že v posledních letech jsou jím vody kontaminované v poměrně velkém množství.

„Uživatelé pervitinu splachují v koupelnách zbytky, které nevyužili, a zbavují se jich chtěně i náhodou. Ale splachují také drogy, které již prošly jejich tělem. I ty mohou dále ubližovat,“ uvedl Pavel Horký, autor jedné ze studií týkajících se závislosti ryb na drogách.

Hledají kontaminovaná místa

Nemusí se vždy jednat pouze o nelegální drogy. Zatímco pervitin je nezákonný, předepsané léky, jako je fluoxetin, který je také známý jako Prozac, mohou „povzbudit“ ryby a změnit jejich chování, jak ukazují studie.

Ryby závislé na pervitinu pak vyhledávají kontaminované vody, do kterých se snaží dostat, což brání jejich přirozenému pohybu a možnosti množení, která je s ním spojená.

To vše by podle vědců mohlo vést k zastavení množení některých druhů ryb a později také k jejich vyhynutí. I když je úroveň drog ve vodě v některých místech malá, ryby se budou dříve či později snažit najít vodu kontaminovanější a budou odmítat žít v čistých vodách.

Zdroj: Daily Mail

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články