V posledním roce výrazně klesl počet rodičů, kteří na své dítě neplatí výživné. Každé páté dítě z neúplné rodiny podle ministerstva spravedlnosti nedostává alimenty. Nejvíce jich žije v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Podle webu iRozhlas o tom jasně vypovídá analýza situace.
Dlouhodobě se situace s neplatiči alimentů výrazně zlepšuje. Už v roce 2017 informoval web Zprávy Aktuálně o tom, že se na policii obrací s tímto problémem stále méně lidí. Může za to jednak ekonomická situace, ale také zákon z roku 2013, který mimo jiné povoluje exekutorům zabavovat řidičské průkazy.
Setrvalý pokles
V roce 2013 policie řešila přes 14 700 případů neplacení výživného. Loni jich ale bylo mnohonásobně méně, a to pouze 6800. Úředníci, kteří si už několik let všímají výrazných změn, hodnotí situaci podle iRozhlasu jako velmi kladnou a předpokládají, že se bude ještě zlepšovat. Poklesu s problémem si povšiml v roce 2018 i Svitavský deník.
„U dalších ukazatelů máme zatím data jen do roku 2020. A to pokračoval trend poklesu počtu řízení ve věcech výživného u soudu, snižování počtu nově zahájených exekucí k vymožení výživného i registrovaných trestných činů zanedbání povinné výživy,“ říká vedoucí legislativního odboru ministerstva spravedlnosti Jakub Sosna.
„Každoročně je i méně osob stíhaných, obžalovaných a odsouzených za tento trestný čin,“ dodává s tím, že čísla setrvale klesají již od roku 2013. Nejčastějším důvodem neplacení je podle něj odmítání, kdy druhý rodič platit nechce a o dítě nemá zájem.
Velké regionální rozdíly
Nejvíce neplatících rodičů žije podle analýzy v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Naopak nejméně zasažených rodin je ve Zlínském kraji a na Vysočině. Kromě toho ale záleží také na vzdělání a pracovních příležitostech rodičů, kteří mají alimenty platit.
„S nižším vzděláním bývají spojeny horší pracovní podmínky, takže pravděpodobnost, že ten druhý z rodičů bude bez příjmu, je vyšší. Na druhou stranu u rodičů s vysokoškolským vzděláním a lepším příjmovým zajištěním můžeme čekat vyšší snahu se dohodnout a brát v potaz zájem dětí a zajištění jejich potřeb,“ říká spoluautorka studie Sylva Höhne.
Redakce Přehledně24 se zeptala několika samoživitelů, zda jejich bývalí partneři alimenty platí pravidelně, nebo zda se potýkají s problémy kvůli neplacení.
„Můj bývalý manžel platí vždy tak, jak má. Dokonce se mě i sem tam zeptá, jestli dětem nemá koupit něco navíc i mimo alimenty, takže domluva mezi námi funguje perfektně,“ říká pro Přehledně24 Ivana, matka dvou školáků z Plzně.
„Většinou mi peníze přijdou včas, když dojde k nějakému zpoždění, tak svému ex zavolám, a vždy se snaží mi je hned poslat. Takže někdy je to sice s telefonem navíc, ale peníze mi přijdou,“ podělila se o svou zkušenost Blanka z Českých Budějovic.
„Bývalá manželka se hrozně bojí soudů, takže se snaží mi příspěvek na dceru dávat včas. Kvůli zaměstnání hodně cestuje, tak někdy na peníze čekám, ale ví, že mi je poslat musí,“ uvedl pro Přehledně24 samoživitel Jiří z Prahy, který se stará o svou třináctiletou dceru.
Zdroj: iRozhlas, Zprávy Aktuálně, Svitavský deník, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová