Většina studentů vysokých škol moc dobře ví, že studentský život a konzumace alkoholických nápojů patří tak nějak k sobě. Úplně nový rámec tomu ale nyní dali v Olomouci. Oficiálně tam totiž Univerzita Palackého otevřela svůj vlastní pivovar. Studenti se tam budou především vzdělávat.
Univerzita Palackého v Olomouci disponovala rozhlehlým sklepním komplexem, a to především pod budovou Filozofické fakulty. Její děkan Jan Stejskal se rozhodl dát této nevyužívané ploše nový účel — nechal tam zbudovat experimentální pivovar.
Pivo jako předmět výzkumu
Ačkoliv se to může zdát jako velmi zvláštní využití školních prostor, Lukáš Kučera z katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v tom vidí velký potenciál. Pivo má totiž podle něj mnoho aspektů vhodných ke zkoumání.
„Ať už se jedná o historii vaření piva, vývoj receptur a pivní kultury v čase, geografické odlišnosti v postupu vaření piva, používání moderních technologií v současném pivovarnictví či o zdravotní hledisko pití piva,“ vysvětlil v tiskové zprávě.
Na své si přijdou studenti chemie i medicíny
Právě Přírodovědecká fakulta bude první, která bude neobvyklé výukové prostory využívat. Dokonce byly zavedeny i nové předměty, které se zde budou vyučovat. A to například cvičení z chemie piva, která bude patřit pod katedru analytické chemie.
„Zaměřena budou na studium veškerých chemických procesů, které se odehrávají při vaření piva i jeho zrání v ležáckých sudech,“ cituje Kučerova slova deník iDNES. Postupně se ale mají přidávat i další fakulty, například Pedagogická či Lékařská.
„Lze například studovat vliv jeho střídmé konzumace na lidský střevní mikrobiom, o kterém se říká, že je to náš druhý mozek. Zajímavý je také pozitivní vliv střídmého pití piva na kardiovaskulární systém, za což vděčíme přítomnosti látek z chmele,“ doplnil.
Produkovat mohou maximálně dva tisíce litrů za rok
Ve vlhkém sklepení, kde je konstantní teplota, bude mít zlatý mok ideální podmínky ke svému zrání. Univerzita navíc ani nepotřebovala žádné příliš nákladné vybavení.
„Máme technologii, kterou využívají hlavně domácí sládci. Nepotřebujeme proto velké kvasné kádě, stačí nám nádoby o objemu 30 litrů, ve kterých provádíme experimenty,“ vysvětlil serveru iRozhlas Kučera.
V těchto podmínkách je možné uvařit až 25 litrů piva, a to v jedné dávce. Univerzita však nesmí překročit limit 2 tisíce litrů za rok, který je dán českým zákonem. Na první výuku v zajímavých prostorách se mohou studenti těšit už během letního semestru.
Zdroj: Univerzita Palackého, iDNES, iRozhlas
Autor: Markéta Mladá