Vláda představila novou strategii, podle které by uprchlická krize měla stát Českou republiku 54 miliard korun. O finanční prostředky na náklady lze později požádat Evropskou komisi. Podle ministra vnitra Víta Rakušana se příliv uprchlíků stabilizuje, dokonce to vypadá, že se brzy zcela zastaví.
Nový strategický dokument obsahuje podle Novinek informace o úpravách systémů zdravotnictví či školství, zároveň ale také poukazuje na důležitost práce s daty, řeší finanční příspěvky pro uprchlíky i pro ty, kteří je ubytovávají. V současné době mají možnost do něho nahlédnout a komentovat ho například kraje či opozice.
Podle eurokomisařky Věry Jourové bude moci Česká republika po Evropské komisi žádat o náklady zpětně k 24. únoru, tedy datu vpádu Ruska na Ukrajinu. První krizová vlna uprchlíků z Ukrajiny podle vlády v současné době končí a příliv uprchlíků by se měl brzy zastavit.
Česká republika je jednou z nejzatíženějších zemí
Za ideální označuje vláda materiální podporu Evropské unie, a to přímo v podobě pomoci do rozpočtu v návaznosti na počet uprchlíků. „Hlavním důvodem je fakt, že původní alokace a zdroje nijak nepočítaly se zatížením v podobě nově příchozích a Česká republika bude jedna z nejzatíženějších zemí v Evropské unii,“ uvádí se na stránkách vlády.
První krizová vlna uprchlíků sice končí, a někteří dokonce zemi opouštějí, pro ty, kteří zůstanou, je ale třeba v současné době řešit spíše dlouhodobější podmínky. Vláda dokument připravovala ve spolupráci s experty a měl by řešit veškeré možné situace, které mohou nastat.
„Dnes to posíláme zaměstnavatelům, odborářům, Asociaci krajů, zástupcům neziskového sektoru,“ říká Rakušan. Další úpravy dokumentu by se měly vyvíjet podle toho, jak bude pokračovat válka na Ukrajině. Ačkoli dokument myslel podle jeho slov snad na vše, Putin je nepředvídatelný.
K eskalaci by dojít nemělo
„Budeme doufat, že nedojde k eskalaci, zatím tomu vývoj nenapovídá,“ uvádí ministr vnitra s tím, že v současné době se počet ukrajinských běženců u nás zastavil zhruba na čísle 300 tisíc osob. Data od mobilních operátorů a počty lidí mířících z Ukrajiny a zpět po železnici naznačují, že se situace mírní.
Kdyby se Ukrajinu rozhodly opustit další miliony lidí, nastal by podle Rakušana ten nejhorší možný scénář, který by mohl vést ke krizi. V takovém případě už by si Česká republika nevystačila sama a bylo by třeba řešit celou věc v celoevropském kontextu.
Většina uprchlíků u nás žije v běžných podmínkách, zhruba 900 lidí žije podle iDNES v provizorních podmínkách, což je ale podle Rakušana číslo, které se dá považovat za úspěch a navíc by mělo být brzy eliminováno.
Dokument by měl podle vlády celkově zjednodušit řešení krize a sloužit jako velmi důležitý nástroj, který bude možné do budoucna v závaznosti na situaci možné upravit.
Zdroj: iDNES, Novinky, Vláda České republiky
Autor: Šárka Cvrkalová