Vypadá to, že doba covidová bude mít další oběť na poli obchodů s módou. Po dlouhodobých problémech odchází z českého a slovenského trhu německý maloobchodní řetězec Orsay. Informaci přinesl deník Forbes. Rozhodně se nejedná o první oděvní firmu, která kvůli koronaviru zavírá.
Orsay je jednou z oděvních značek, které vlastní francouzská rodina Mulliezových. Mezi její další společnosti patří například oděvní značka Pimkei, Cannelle, které prodává spodní prádlo, a část značky Decathlon, která se specializuje na sportovní potřeby.
Orsay skončil v Německu i Rakousku
Orsay je maloobchod s módou, který se specializuje na dámské oblečení a doplňky. Na českém trhu se poprvé objevil už v roce 1998 a do dnešního dne měl na našem území zhruba 60 prodejen.
O tom, že je oděvní značka v problémech se hovořilo už loni. Tehdy došlo k částečné reorganizaci německé mateřské společnosti Ordia. Ani to však krachující společnost nezachránilo, a ta tak skončila v insolvenci. A to jak v Německu, tak následně i Rakousku.
Problémy trvají zřejmě 14 let
Podle portálu Kupi vedení společnosti tvrdilo, že až do koronavirové krize bylo všechno v pořádku. „Před pandemií jsme byli stále v plusu,“ tvrdil mluvčí společnosti Wolfgang Weber-Thedy.
To ale zřejmě není tak úplně pravda. V roce 2008 totiž podle webu došlo ke zrušení desítek pracovních míst a také došlo k několika zaměstnaneckým stávkám. Koronavirová epidemie ale byla zřejmě tím pomyslným hřebíčkem do rakve.
Podle zdroje deníku Forbes se mají české pobočky uzavřít do konce června, ty slovenské dokonce do konce května. „Mohu potvrdit, že Orsay je v závěrečných fázích jednání o prodeji svých prodejen v Česku a na Slovensku. Pokud se to nepodaří, Orsay zde vstoupí do insolvence a prodejny uzavře,“ doplnil.
V tuto chvíli pobočky ještě fungují, ale ve výlohách obchodu můžete vidět, že nabízejí oblečení ve slevách. Například v pobočce na pražském Černém Mostu nabízejí slevy až 70 %, ovšem jen na vybrané kusy oblečení.
Covid pohřbil českou Karu i Pietro Filipi
Orsay není jediným obchodem s oděvy, který nedokázal zvládnout náročnou situaci způsobenou celosvětovou pandemií covid-19.
Příkladem může být francouzský obchod s dámskou módou Camaieu, ten během koronavirové krize zavíral obchody nejen u nás, ale po celém světě. Část svých obchodů zavíralo také americké Victorias’s Secret či švédský oděvní maloobchod Zara.
V tuzemsku to například nezvládly firmy Pietro Filipi a Kara, které bezprostředně po pandemii zamířily do insolvence. Svými problémy se netajila ani firma Blažek, ta se ale s nastalou situací nakonec dokázala vyrovnat.
Autor: Markéta Mladá