V České republice se objevil záškrt. Je to první případ po dlouhých 27 letech

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
laborator
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Národní referenční laboratoř potvrdila, že se v České republice objevil případ záškrtu. Tato nemoc sice byla už dávno vymýcena, pravdou ale je, že se občas jednotlivé případy objeví, a to po celé Evropě.

Státní zdravotní úřad na to konto provedl diagnostiku zaslaného vzorku, aby se určilo, o jakou bakterii se jedná. V České republice se díky očkování záškrt delší dobu neobjevil. Po 27 letech se jím ale nakazila paní z Vysočiny, zřejmě od svého domácího mazlíčka.

Každý rok je nahlášeno několik případů záškrtu

„V České republice se difterie již řadu let nevyskytla, nicméně v Evropě jsou jednotlivé případy záškrtu hlášeny každý rok. Výskyt záškrtu u nás značně omezilo povinné očkování, které začalo už v roce 1946,“ říká MUDr. Kateřina Fabiánová, Ph.D., která pracuje pro SZÚ.

„Riziko nákazy se obecně zvyšuje s věkem, s poklesem ochranných protilátek po očkování, a většinou má souvislost s kontaktem s neočkovanými osobami nebo s cestováním do zahraničí,“ doplňuje lékařka. Zdrojem je kontakt s bacilonosičem, v tomto případě se jednalo o zvíře.

Nemoc se šíří hlavně kapénkami, v některých případech se přenáší také dotykem kontaminovaných předmětů. „Je na místě uklidnit veřejnost, protože jde opravdu o raritní případ. V České republice je mezi povinná očkování zařazeno právě i očkování proti záškrtu a máme dobře proočkovanou populaci.“

Ředitelka SZÚ také informovala o tom, že skutečně za nemoc může zvíře, které rodina chová doma. Ještě se budou dělat náležité testy. Jasné ale je, že pacientka se uzdraví, nyní už je v domácím léčení. Po tom, co vyšel pozitivní výsledek, zahájilo se šetření.

Raritní případ, který se objeví jednou za desítky let

„Spočívá ve zjišťování zdroje infekce a cesty přenosu a dohledávání všech rizikových kontaktů, které s pacientkou byly ve styku,“ řekl pro iDNES Jan Pečinka, ředitel Krajské hygienické stanice. V České republice se jedná o vzácný případ, ten poslední se objevil v roce 1995.

Onemocnění se vymýtilo díky očkování, které bylo povinné a započalo rokem 1946. A jak lze toto onemocnění poznat? V některých případech to může být těžké, protože příznaky jsou podobné chřipce. K bolesti krku nebo zvýšené teplotě se pak přidá i nechutenství nebo velká únava.

„Záškrt může být smrtelné onemocnění. Povlaky mohou ucpat horní cesty nemocného natolik, že se udusí. Toxin napadá též srdce, způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k srdečnímu selhání. Postižení nervů vede k ochrnutí,“ uvádí podle iDNES centrum očkování Avenier.

Smrtnost této nemoci je asi deset procent, což znamená, že zemře jeden člověk z deseti nemocných. U dětí do pěti let je ale smrtnost o 10 procent vyšší. V každém případě se lidé nemusí ničeho obávat, protože nemoc se objeví velmi zřídka.

Zdroj:  SZÚ, iDNES

Autor: Raina Tomanová



Související články