V České republice začíná od dubna fungovat Digitální a informační agentura. Jde o ústřední orgán státní správy zodpovědný za řízení digitalizace Česka. Projekt by nám měl pomoci i proto, že v rámci Evropské unie v oblasti digitalizace ČR zaostává a podle serveru Deník jsme až na 19. místě.
„DIA se postará o zlepšování online služeb veřejné správy určené občanům. V budoucnu si přes internet budete moci vyřídit nové doklady a nahrát si je do mobilu, stát vám pomůže vyplnit daňové přiznání, anebo si na pár kliknutí vyřídíte státní příspěvky a dávky,“ popisuje agenturu projekt Digitální Česko.
DIA je podle expertky na IT a generální ředitelky skupiny Creative Dock Gabriely Teissing velmi důležitá právě ke zlepšení digitalizace v ČR. Česká republika by díky ní mohla zmenšit digitální propast a zvýšit svou konkurenceschopnost, uvádí Česká televize.
Prvním projektem bude eDokladovka
Už v lednu letošního roku ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš přislíbil, že nejpozději začátkem příštího roku bude v Česku realizovaná eDokladovka. Díky ní se budou moci lidé na úřadech prokázat mobilním telefonem a nebudou už potřebovat plastové kartičky.
Právě eDokladovka je prvním projektem, na kterém Digitální a informační agentura pracuje. O tom, že vše jde podle plánů a aplikace by měla opravdu od začátku příštího roku být v provozu, informoval podle České televize zástupce ředitele agentury Petr Kuchař.
Digitální a informační agentura bude mít pod sebou správu a provoz základních registrů, provoz datových schránek, kontaktních míst Czech POINT nebo provoz portálů veřejné správy a občana, popisuje server.
Pozdě, ale konečně
Veřejnost má z novinky dobrý pocit, někteří lidé se jí přesto mírně obávají. „Doufám, že bude veškerá digitalizace (které velmi fandím) provázena i náležitou informovaností. Přestože kroky naší vlády chápu, vadí mi malý důraz na vysvětlování jejích kroků,“ píše například na facebooku pan Jaroslav.
„Sice pozdě, ale KONEČNĚ!! Moc si přeju, abyste to dotáhli do úspěšného konce,“ uvádí na sociální síti uživatel Medvěd Milan. Někteří lidé pak trochu kritizují komplikaci celého kroku a upozorňují, že ne všichni mohou novince rozumět.
„Ok, ale hlavně vše, co děláte, by mělo být uživatelsky přívětivé. Všem lidem v ČR není 30 let, jsou tu kupodivu i lidé, kterým je 45 plus,“ upozorňuje na twitteru pan Stanislav.
Zdroj: Deník, Digitální Česko, Česká televize, Přehledně24, Facebook, Twitter
Autor: Šárka Cvrkalová