V Česku se v posledním týdnu rozšířil omikron. Může za to neopatrnost i omezené testování

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
omikron covid
Zdroj: Shutterstock

O koronaviru se už po rozvolnění nemluví tolik, stále se ale šíří. V současné době převažují ve světě subvarianty covidu BA.4 a BA.5, které se nejvíce objevují i v České republice. Dokazují to informace Státního zdravotního ústavu, který potvrdil nárůst omikronových variant v posledním týdnu.

Tyto typy koronaviru dominují v Evropě dále například v Portugalsku, Velké Británie nebo v Izraeli. U nás podle SZÚ vzrostl počet nakažených omikronem velmi výrazně. Za poslední týden je podíl těchto případů z celkového počtu více než 53 procent.

Ještě nedávno to přitom bylo pouze 8 procent, a nárůst je tak opravdu viditelný. „Tento posun lze s největší pravděpodobností přičíst nárůstu subvariant omikronu BA.4/BA.5, který ale zatím není potvrzený celogenomovou sekvencí,“ informoval úřad.

Celkový nárůst nových případů

Podle Heleny Jiřincové, které je vedoucí národní referenční laboratoře, znamená nárůst omikronu bohužel také celkově větší šíření koronaviru. Omikron je totiž sice varianta nemoci s mírnějšími příznaky, snáze se ale přenáší a je daleko více infekční.

„Dosavadní výsledky testů metodou PCR naznačují razantní nárůst v zastoupení subvariant BA.4 a BA.5 oproti ostatním variantám. Opíráme-li se o data z Evropy a o bohužel chudá sekvenční data, je pravděpodobnější, že za tímto nárůstem je spíše šíření BA.5 než BA.4,“ informovala.

„V souvislosti s šířením této varianty lze očekávat i další nárůst detekcí pozitivních případů infekce covid-19,“ dodala. V minulosti se přitom podle ČTK nejednalo u omikronu o varianty, které nějak výrazně mění průběh pandemie, v současné době se ale situace změnila.

Lidé se málo testují

Největším problémem je podle Jiřincové fakt, že se řada lidí přestala pravidelně testovat na covid, už si nedávají takový pozor. Čím méně se o nemoci mluví, tím více jsou lidé neopatrní. Jenomže právě omikron často nakažený ani nezaznamená.

Kvůli mírným příznakům tohoto typu covidu se dá snadno zaměnit například s obyčejnou rýmou, nebo dokonce jen alergickou reakcí například na pyl, kterou v posledních týdnech lidé trpí výrazně. Nemoc se nicméně přenáší dál, protože o ní nakažení nemají ani tušení.

„Je nutné brát v úvahu, že testování v České republice zaznamenalo masivní útlum, testy už nejsou ani povinné, ani momentálně potřebné pro cestování do některých zemí. Laboratoře v menší míře vyšetřují i diskriminačními PCR, protože toto vyšetření je hrazené ze zdravotního pojištění pouze na základě žádosti lékaře,“ říká Jiřincová závěrem.

Zdroj: Státní zdravotní ústav, Česká televize, ČTK

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články