Wall Street je burzovní ulice v jižní části ostrova Manhattan, ale také dvojsmyslný název výstavy pouličního umění. Ve Ville Pellé se od 2. června až do 7. srpna můžete přijít podívat na devět předních zástupců domácí street art a graffiti komunity.
Graffiti k nám dorazilo hned po roce 1989, zejména prostřednictvím berlínské scény, a stalo se symbolem svobodné západní kultury i generační výpovědí a způsobem, jak se vyrovnat se šedí postkomunistické éry. Tou skutečnou na neudržovaných zdech a fasádách i tou mentální, danou 40 lety života společnosti v totalitě.
Jako rok nástupu se udává rok 1993, kdy již několik jedinců na graffiti pracovalo (Maniac v Ostravě od roku 1987, Timothy v Jaroměři, Mascee, Chise, CSB a BC v Praze).
Výstava s název Wall Street je součástí stejnojmenného výtvarného festivalu, který mapuje grafitti a street art scénu u nás i v zahraničí. Připravil ji historik umění Radek Wohlmuth.
Význační umělci street artu a graffiti
„Projekt není důsledně tematizován ani formálně vymezen, podobně jako původní výstava má ambici obsáhnout některé zásadní výrazové a inspirační proudy, ať je to geometrická abstrakce, exprese nebo komiksový realismus a je zaměřen především na silný individuální výraz,” píše v tiskové zprávě kurátor Radek Wohlmuth.
Výstava představí díla umělců v čele s Janem Kalábem (Point), Jakubem Matuškou (Masker) nebo Michalem Škapou (Tron). Autentická díla přímo pro Villu Pellé vytvořili umělci Petr Königsmark (Zeb One), Ondřej Vyhnánek (X-Dog) nebo Epos 257.
Dávno nejsou vyhnanci společnosti
„Původním záměrem bylo uspořádat reminiscenci na úspěšný výstavní projekt Městem posedlí. My jsme si jako organizátoři tehdy užívali jakýsi duch rebelství, hraničícího s drzostí, když se nám podařilo přenést umění ulice do konzervativních prostor renomované galerie,“ vysvětluje v téže tiskové zprávě kontext výstavy ředitelka galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová.
A dodává: „Doba se změnila a street art je dnes již i v našich končinách etablovaným směrem současného výtvarného umění a jeho nejvýraznější představitelé patří mezi respektované umělce, za jejichž tvorbou se chodí právě do galerií a jejichž díla zdobí legální plochy našich měst.“
Zdroj: TZ Wall Street, Villa Pellé, Drbna, Místní kultura
Autor: Evženie Novotná