Myšlenka benefičního koncertu NeverMore 68, který na Výstavišti proběhl v neděli 21. srpna, je jasná: Rok 1968 se už nesmí nikdy opakovat. Na akci vystoupilo mnoho českých i zahraničních umělců, kteří upozorňovali na paralelu se současnou ruskou okupací Ukrajiny.
Šlo o benefiční událost k výročí 21. srpna 1968, kdy do tehdejšího Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy. Akce s názvem Nevermore 68 měla podle Pražské drbny lidem hudbou i obrazem připomenout významnou událost v české historii, ale také poukázat na paralelu s ruskou okupací Ukrajiny a na fakt, že historie by se neměla opakovat.
„Od srpnové okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy uplynulo již 54 let. Vystoupení zahraničních kapel všem mělo připomenout, že právě ruská okupace tvoří pojítko mezi současným děním v jejich domovině a srpnovými událostmi v roce 1968 u nás,“ uvádí facebooková událost benefiční akce NeverMore 68.
Umělci z Čech i Ukrajiny
Na akci vystoupili Lenka Dusilová, Jaroslav Hutka, Hudba Praha, alternativní rocková kapela Nylon Jail a ukrajinská popová a r’n’b zpěvačka Birdsy žijící v Praze. Přímo z Ukrajiny do Prahy dorazila populární kapela Brunettes Shoot Blondes. Večerem provedli Světlana Witowská a Jindřich Šídlo. Na akci na svých stránkách zval také magistrát hlavního města.
„Ruská válka vůči Ukrajině je absolutní zlo a obrovská hrozba pro celý svobodný svět. Český národ bohužel ví, jak hrozné to je, protože sami byli obsazeni Sovětským svazem v čele s Ruskem před 54 lety. Obdivujeme obrovskou podporu, kterou nám Češi projevují, a upřímně věříme, že tentokrát dokážeme zlo porazit,“ vzkázala Čechům před koncertem ukrajinská indie rocková kapela Brunettes Shoot Blondes.
Válka okem fotografů
Hudbu dokreslila výstava velkoformátových fotografií Václava Berdycha nazvaná Smutek těch dní. Autor zachytil srpnovou okupaci v roce 68 v ulicích Prahy a Liberce. Druhá část výstavy nabízí záběry ze současné Ukrajiny, fotografie z Boroďanky, Kyjeva nebo Buči ukazují válku v obrazech Very Blansh a Eduarda Kryzhanivskyiho, uvádí web Na Výstavišti.
„Dojde k symbolickému uctění památky padlých civilistů při okupaci v roce 1968, i těch padlých při letošní okupaci Ukrajiny,“ doplnila v tiskové zprávě akce NeverMore 68 Zuzana Kantorová. „Právě v den výročí naší okupace si český národ ještě silněji tuto analogii uvědomí a bude chtít tuto sounáležitost vyjádřit,“ popsala v tiskové zprávě situaci dramaturgyně Výstaviště Praha Barbora Šubrtová.
Sbírka pro ukrajinskou armádu
V letošním ročníku akce NeverMore 68 se konal také charitativní běh na podporu Ukrajiny Běh za mír, jehož výtěžek putuje na pomoc Ukrajině. Návštěvníci mohli věnovat dále dobrovolný příspěvek, který poputuje ukrajinské ambasádě, a ta jej rozdělí na Ukrajině dle aktuálních potřeb. Celou sbírku sledoval twitterový účet Ukrajinské ambasády v Praze:
P.S. Na účet velvyslanectví na podporu ukrajinské armády (https://t.co/bhd3WYIrh0) nám i o víkendu chodí desítky a desítky plateb o částce „1968 Kč“, děkujeme mockrát, čeští přátelé!#StandWithUkraine
— UKR Embassy in CZE (@UKRinCZE) August 20, 2022
„Některé události z našich dějin se už nesmí opakovat, to ale neznamená, že na ně máme zapomenout. NeverMore 68 spolu s doprovodnými akcemi snad i nám mladším ročníkům, kteří události v roce 1968 nezažili na vlastní kůži, připomene, jaká tenkrát byla doba a co bychom už nikdy neměli dopustit,“ doplnil v tiskové zprávě předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.
Zdroj: Na Výstavišti, Pražská drbna, Twitter, Praha.eu, Tisková zpráva
Autor: Veronika Holcová