V nemocnicích přibývá dětí nakažených RS virem. Některé už nezvládají přijímat další pacienty

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dite kasel
Zdroj: Shutterstock

V nemocnicích přibývají nemocné děti, které musí být hospitalizovány s respiračními obtížemi a záněty dýchacích cest. Na vině jsou zejména takzvané RS viry. Velká část nemocnic už je na hranicích svých kapacit, a v mnoha případech tak primáři dokonce žádají, aby už další pacienti nebyli k nim do nemocnic přijímáni.

Už v minulém týdnu Státní zdravotní ústav upozornil, že se Česká republika nachází na prahu epidemie respiračních onemocnění. Situaci komplikuje podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv i nedostatek léků. Nejvíce se s problémy přitom potýkají právě děti.

RS viry nejsou nové, ale dřív se moc netestovaly. Proti nákaze se nedá očkovat ani ji cíleně léčit, přitom malým dětem hrozí při komplikacích i smrt, upozorňuje iDNES. V současné době jsou navíc daleko častější než třeba obávaný koronavirus.

„RS virus patří mezi klasické respirační viry. Postihuje dětskou populaci, zejména nedonošené novorozence a kojence. Někdy je ten průběh závažný,“ říká podle TV Nova epidemiolog Roman Prymula.

„Třetina našich pacientů má chřipku a třetina RS viry. Covid jsme u nás neviděli už několik týdnů. Zbývající třetina nachlazených dětí má jiné infekce, například laryngitidu nebo bakteriální záněty plic,“ popsal pro server iDNES situaci primář dětského oddělení Nemocnice Agel Ostrava-Vítkovice Jan Boženský.

Plné nemocnice

Většina nemocnic má plné kapacity. V některých případech už na dětská oddělení nemohou být přijímáni další pacienti, popisuje TV Nova. V momentě, kdy se objeví dušnost, vysoké horečky a kašel, který se nedá ztlumit, radí lékaři vyhledat zdravotnickou pomoc.

„Máme plné oddělení, více než polovina dětí má respirační infekce, převažují děti od raných kojenců po předškoláky. Až na výjimky je netestujeme, protože covid, chřipka i další virózy se léčí symptomaticky. Podáváme kyslík, musíme je zavodňovat, protože při teplotách nepijí a bývají dehydratované, snižujeme teploty,“ říká pro iDNES mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji.

Podle tiskové zprávy Krajské hygienické stanice Libereckého kraje je inkubační doba RS virů obvykle 4 až 6 dní. Onemocnění se projevuje rýmou, ztrátou chuti k jídlu, později kašlem, a je nebezpečné zejména pro děti do 2 let věku a pro děti nedonošené. 

Zdá se, že počty nakažených v následujících dnech spíše porostou. „Ve 49. týdnu trpělo akutním onemocněním dýchacích cest včetně chřipky průměrně 1 754 z každých 100 tisíc obyvatel, což představuje vzestup o více než 20 procent v porovnání s předešlým týdnem. Předpokládáme, že počty nemocných dále porostou,“ říká Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

Co dělat při nákaze RS virem

Důležitá je prevence. „Vyhýbat se přelidněným místům, není ostuda mít nasazený respirátor a také dost pít, abychom byli hydratovaní. Případně užívat vitamíny,“ radí podle CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Chlíbek.

Dětská pohotovost na facebooku pak radí podávat dětem léky na horečky, ovšem je třeba dávat pozor na jejich přiměřenou míru. „Než nechat malé dítě v horečkách, tak je lepší mu podat lék na horečku klidně ve formě rozdrcené tabletky nebo její části,“ uvádí příspěvek.

„Když podáte i o pár desítek mg vyšší dávku Brufenu, dítěti se nic nestane, lepší než dítě poddávkovat. Předávkování více hrozí u paracetamolu, ale to by dítě muselo sníst několik tablet,“ dodává pohotovost. Dále doporučuje sirupy na kašel a v horších případech samozřejmě vyhledání lékařské pomoci.

Zdroj: Státní zdravotní ústav, Přehledně24,  Státní úřad pro kontrolu léčiv, iDNES, Tisková zpráva KHS Liberec, CNN Prima NEWS, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články