Stanové městečko v Troji bylo jedním ze způsobů, jak vyřešit uprchlickou krizi. Po vzoru hlavního města nyní kromě Brna zareagoval podobně i Plzeňský kraj. Na Tachovsku vznikne v areálu Nových Domků u Rozvadova stanové městečko, které společně se samotnou budovou zapůjčenou ministerstvem školství ubytuje až 150 romských uprchlíků.
Kraj nejprve převezl do budovy, která dříve sloužila jako diagnostický ústav, 34 žen s jejich dětmi. Ty dříve bydlely v Praze ve Strašnicích, kvůli přeplněnosti hlavního města byly ale odvezeny právě sem. A nyní se má počet uprchlíků v daném místě ještě zvýšit. Městečko by podle Plzeňského rozhlasu mělo vzniknout do 10 dnů.
Se vznikem stanového městečka ale místní obyvatelé nesouhlasí. Podle jejich slov byl v oblasti klid a oni mají pochopitelně strach, že se 150 romskými uprchlíky to bude už jen vzpomínka. „Líbí se nám tady. Dětem dali jídlo, plenky, všechno,“ říká pro CNN Prima NEWS Olena z Iršavy.
Jenomže na rozdíl od jejího nadšení, místní obyvatelé mají podle téhož webu strach. „Nelíbí se mi to. Byl tu klid, když z diagnostického ústavu děcka odešla, a teď to začne zase znova,“ stěžuje si jedna z žen bydlících opodál.
Kraj nemá k dispozici vybavení
Plzeňský kraj prozatím nemá potřebné vybavení, které je pro výstavbu stanového městečka potřeba. Hejtman Rudolf Špoták proto ujišťuje místní, že se pokusí co nejvíce uprchlíků dostat na jejich nové adresy a v místě ubytovat pouze ty, u kterých to nepůjde jinak.
„Pomohli jsme jim dostat se na nádraží do Rokycan a oni následně směřovali na adresy, které mají u cizinecké policie nahlášené, popřípadě zpátky na Ukrajinu. Primárně jsme dali žádost na Ústřední krizový štáb, který žádáme prostřednictvím státních hmotných rezerv o zajištění vybudování toho stanového městečka,“ objasnil.
„Samozřejmě mě těší, že k tomu Plzeňský kraj přistoupil a nabízí místo, kde může vyrůst další stanové městečko,“ říká náměstek ministra vnitra Radek Kaňa. Dodává, že s výstavbou místa pomohou také místní hasiči. „Tak, jak deklaroval, hasičský záchranný sbor je připraven dodat materiál. Počítáme s tím, že by se tam mohla postavit stanová základna s kapacitou 150 osob,“ tvrdí náměstek generálního ředitele HZS Petr Ošlejšek.
Praha už nemá kapacitu
Stanové městečko vzniklo mimo jiné jako odezva na uzavření uprchlického centra ve Vysočanech. Praha je totiž přeplněná a primátor Zdeněk Hřib požaduje po vládě rozdělení Ukrajinců do dalších krajů. Dá se tak očekávat, že podobná místa jako v Plzeňském kraji se objeví i jinde.
Ačkoli řada místních s tím nesouhlasí, tlak Prahy na vládu je příliš velký a je pravda, že žádné město není nafukovací. Lidé se tak musí smířit s tím, že se snaží kraje pomoci Ukrajincům, jak je to jenom možné. Podle České televize už nyní uvažuje Plzeňský kraj také o využití bývalého dětského domova, do kterého se vejde zhruba 50 osob.
Zdroj: Plzeňská drbna, CNN Prima NEWS, Český rozhlas Plzeň, iDNES, Tachovský deník, Česká televize, Náš region, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová