V Praze i v Luhačovicích je možné zhlédnout výstavu k dějinám Ukrajiny s názvem Dlouhá cesta k samostatnosti

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
ukrajina vlajka
Zdroj: Shutterstock

Venkovní výstava k dějinám Ukrajiny s názvem Dlouhá cesta k samostatnosti. Dějiny Ukrajiny ve 20. století je nyní k vidění na Karlově náměstí v Praze a na náměstí 28. října v Luhačovicích. K vidění bude v Praze až do 4. dubna, v Luhačovicích do 17. dubna.

Venkovní výstavu týkající se Ukrajiny mohli návštěvníci poprvé vidět v roce 2021. V letošním roce má však její znovuuvedení trpkou pachuť kvůli válečnému konfliktu. 

„Výstava představuje geopolitické a mocenské okolnosti vzniku ukrajinské státnosti ve 20. století a provede zájemce důležitými milníky ukrajinských dějin až do současnosti,“ píše se na webových stránkách Ústavu pro studium totalitních režimů, který výstavu realizoval ve spolupráci s Městskou částí Praha 2, respektive Městem Luhačovice a Nadačním fondem Pramen Luhačovice.

Výstava ukazuje fotografie z ukrajinských archivů

Venkovní aplikace dvaceti panelů kombinuje dobové fotografie z tamních archivů s texty. Vše ve spolupráci s historiky z Ukrajinského ústavu paměti národa. Autor David Svoboda na výstavě spolupracoval s odborníky Annou Chlebinou a Jaroslavem Fajzulinem.

Autor výstavy historik David Svoboda už v roce 2021 při vernisáži uvedl: „Ukrajina se znovu dostává do popředí pozornosti světových médií. Děje se tak na pozadí vyostření konfliktu s Ruskem, který zemi sužuje již osmým rokem a staví před nás znovu přízrak válečné hrozby. Že chatrné nebo tendenčně zabarvené povědomí o minulosti Ukrajiny ohrožuje budoucnost Česka, neplatí dnes o nic méně než v roce 2014.“

„Dvacet panelů výstavy Dlouhá cesta k samostatnosti má proto sloužit nápravě neutěšené situace; nápravě co nejvstřícnější, pokud možno věcné, ale nevyhýbající se sporným momentům,“ doplnil Svoboda.

Jeho slova jsou i v roce 2022 velmi aktuální. Vzhledem k současnému dění na Ukrajině je repríza výstavy více než vítaná.

Dějiny Ukrajiny jsou o krok před námi

Redakce Přehledně24 se proto zeptala přímo autora výstavy, zda by vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině k výstavě něco doplnil.

David Svoboda mimo jiné uvedl: „Dějiny se obvykle vlečou a hodnotíme je až zpětně; ty ukrajinské však nabraly tempo, že jsou dokonce o krok před námi. Ano, ukrajinské dějiny jsou o krok před námi.“

Rozšíření výstavy vzhledem k současnému dění prozatím není na pořadu dne, ale Svoboda přiznává, že by si rozšíření v budoucnu zasloužila minimálně o jeden panel.

Co je k vidění

Instalované panely mapují významné situace na Ukrajině v průběhu 20. století. Nezávislá Ukrajina vznikla v roce 1991.

Výstava se dotýká také posledních 30 let trvání vojenských konfliktů o území a sleduje možné geopolitické dopady těchto konfliktů i na Českou republiku. 

Tato výstava byla už dříve k vidění na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad.

Zdroj: Ústav pro studium totalitních režimů, Náš region, Přehledně24

Autor: Žaneta Boučková



Související články