Počet uprchlíků, především ze Sýrie, kteří se snaží dostat do některé ze zemí Evropské unie, v posledních týdnech opět roste. I z tohoto důvodu svolal ministr vnitra Vít Rakušan konferenci o migraci — Pražský proces. Tam se řešila především opatření, která by zabránila ilegální migraci přímo v místě jejího vzniku.
Už téměř měsíc uplynul od doby, kdy Česká republika zavedla kontroly na hranicích se Slovenskem. Prozatím se předpokládá, že budou probíhat do 28. října, jejich prodloužení ale rozhodně není vyloučeno. Důvodem je vysoký počet ilegálních migrantů, kteří se tudy snaží dostat k nám a posléze do Německa.
Konference po 13 letech
Kvůli zhoršující se migrační situaci se rozhodlo ministerstvo vnitra uspořádat Pražský proces, tedy konferenci o migraci. Ta se naposledy konala v Praze před 13 lety, a to když Česká republika předsedala Evropské unii. Stejně jako tomu je i letos.
O chystané konferenci, která probíhala mezi 24. až 25. říjnem v Praze, informoval ministr vnitra Vít Rakušan na svém oficiálním twitteru.
Bez partnerů žádného řešení migrační krize nedosáhneme. Jednáme proto i se zeměmi mimo Schengen. Dnes a zítra se scházíme na Konferenci Pražského procesu o migraci. Už teď jsem se bilaterálně potkal i se zástupkyní vysokého komisaře UNHCR pro ochranu @GillianTriggs. pic.twitter.com/JQB4qEcyET
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) October 24, 2022
Důležitá spolupráce s Balkánem
Pražský proces sdružuje téměř 50 zemí. Kromě zemí Evropské unie jsou součástí také země západního Balkánu, střední Asie či Turecka.
„Spolupráce mezi našimi zeměmi je nyní důležitější než kdy jindy. To, že jsme se tady dnes všichni sešli, je důkazem našeho migračního partnerství. Jsem rád, že jsme se shodli, že chceme všechny aktuální výzvy řešit společně a budeme tak pokračovat v naší spolupráci v oblasti migrace,“ citoval Rakušana web ministerstva vnitra.
Právě spolupráce s balkánskými zeměmi je v této době velmi důležitá. Na tiskové konferenci to potvrdila i eurokomisařka Ylva Johanssonová, uvedlo ČTK. Právě takzvaná balkánská trasa je cesta, kterou migranti při snaze dostat se do země Evropské unie nejvíce využívají.
Johanssonová upozornila, že je zapotřebí sjednotit vízovou politiku EU právě se západním Balkánem. Dále je podle ní nutné více podporovat činnost evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž — Frontex.
Účastníci konference se pochválili za Ukrajinu
Účastníci konference se společně dohodli na deklaraci, která má zajistit pomoc uprchlíkům už v zemi původu. V plánu jsou tak migrační centra, která budou poskytovat informace o rizicích migrace, lidé se v nich ale budou moci také jazykově vzdělávat.
Během jednání se řešili ale také ukrajinští uprchlíci, kteří svůj domov opustili z důvodu ruské agrese. „Evropa v této náročné migrační výzvě uspěla,“ řekl podle iDNES Rakušan. Eurokomisařka zase uvedla, že bude potřeba, aby se Evropská unie angažovala při pomoci Ukrajině při její případné poválečné rekonstrukci.
Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, ČTK, iDNES, Twitter, Přehledně24
Autor: Markéta Mladá