V Praze začal veletrh Gaudeamus. Zájemcům o pomaturitní studium představuje české i zahraniční školy

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Studenti
Zdroj: Jacob Lund / Shutterstock.com

V pražských Letňanech v úterý začal 15. ročník evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus Praha 2023. Veletrh potrvá do 26. ledna a návštěvníci zde budou moci navštívit české i zahraniční vystavovatele.

Veletrh probíhá každý rok v Brně, Praze, Nitře a Bratislavě a jeho cílem je uskutečnit setkání vzdělávacích institucí z celého světa a studentů, kteří by o ně mohli mít zájem.

Historie veletrhu

Veletrh proběhl poprvé v roce 1994 v Domě techniky v Brně. Již během prvního ročníku navštívilo veletrh neuvěřitelných 17 000 návštěvníků. O deset let později veletrh navštívilo 28 138 studentů a již pár let předtím muselo dojít k jeho přesunu do pavilonu G2 v rámci brněnského výstaviště.

Pražský veletrh proběhl poprvé v roce 2008 v Křižíkově pavilonu E na výstavišti v Holešovicích a navštívilo jej 5 459 návštěvníků. V roce 2021 se již jednalo o 13 136 studentů a veletrh probíhal i během pandemických opatření, a to on-line.

Dle webových stránek veletrhu se jej každoročně zúčastní více než 60 procent studentů maturitních ročníků. Pražský veletrh průměrně navštíví každý rok 9 200 návštěvníků, kdy 53 procent jsou studenti maturitních ročníků a 35 procent studenti třetích ročníků středních škol.

Mezi vystavovateli jsou pak vysoké školy, vyšší odborné školy, jazykové školy, ale i stále více zahraničních univerzit. Rekord v počtu vystavovatelů je 307 českých a 94 zahraničních institucí.

Veletrh pomáhá i nerozhodnutým studentům

V rámci veletrhu se studenti mohou seznámit s jednotlivými institucemi, které zde mají svoje stánky. Mohou se informovat na jejich programy či třeba podmínky stipendia.

Neméně důležitou součástí veletrhu jsou i přednášky a workshopy. Také se zde nachází Testovací centrum s testem předpokladů pro studium a Centrum kariérového poradenství, které pomáhá nerozhodnutým zájemcům.

Veletrh však není určen jen pro zájemce o studium, ale i pro výchovné poradce a pedagogy, kteří tak získají lepší přehled o možnostech pomaturitního vzdělávání pro své studenty.

Návštěvníci si z veletrhu odnesou tištěný katalog všech vystavujících škol a dále také elektronický katalog s interaktivním rejstříkem studijních programů.

„Za mých studentských let nic takového nebylo a museli jsme se spolehnout na informace, co jsme dostali od jednotlivých škol. Jsem ráda, že pro své studenty mohu nyní čerpat adekvátní informace a že je sem mohu vzít. Získají tak ucelený přehled o oborech, o kterých třeba do té doby ani nevěděli,“ řekla pro Přehledně24 učitelka pražského gymnázia.

Zdroje: Gaudeamus, Facebook

Autor: Soňa Jiroutová



Související články