O nehodě Dagmar Patrasové se v posledních dnech píše a mluví všude. Zejména s ohledem na následné video pořízené po nehodě, na jehož základě lze usoudit, že Patrasová nebyla v úplně dobré kondici. Zda byla pod vlivem alkoholu, nelze prokázat, protože dechovou zkoušku herečka odmítla. Ze zákona na to má nárok, mělo by s ní však být zahájeno správní řízení za přestupek a automaticky se stává viníkem nehody.
Patrasová navíc měla policii odevzdat svůj řidičský průkaz, což však neučinila. Nejedná se o její první nehodu. V roce 2018 totiž při dopravní nehodě nadýchala 2,5 promile a přišla o řidičské oprávnění.
„Jsem v pořádku, nic se neděje,“ reagovala na dotazy o svém zdraví Dagmar Patrasová pro pořad ShowTime.
Odmítla dechovou zkoušku
Při každé nehodě je běžným postupem, že přítomní policisté vyzvou účastníky nehody, aby se podrobili dechové zkoušce. K té může řidiče vyzvat policista, příslušník Vojenské policie, obecní strážník, zaměstnavatel i ošetřující lékař. Řidič je povinen se dechové zkoušce podrobit.
Odmítnutím se dopouští přestupku, za který mu hrozí pokuta 25 až 50 tisíc korun a odebrání řidičského oprávnění na rok až dva.
Toto potvrdil pro CNN Prima NEWS i policejní mluvčí Jan Daněk. „V případě, že se řidič odmítne podrobit zkoušce i lékařskému vyšetření, hrozí mu zákaz řízení motorových vozidel až na dva roky a pokuta do výše 50 tisíc korun.“
Při odmítnutí dechové zkoušky na sebe řidič automaticky bere vinu za nehodu. Odmítnutí dechové zkoušky se tak vyplatí pouze tehdy, když je řidič pod vlivem alkoholu a předpokládá, že by nadýchal více než jedno promile. To je totiž hranice, kdy se přestupek stává trestným činem a hrozí za to vyšší pokuta, než za přestupek odmítnutí podrobit se dechové zkoušce.
Dagmar Patrasová také neodevzdala řidičský průkaz. „Řidička na místě nepředložila řidičský průkaz, takže jsme jí ho nemohli vzít. Policie takové oprávnění obecně má,“ vysvětlil Daněk.
„Jestli ho měla v kapse a jen ho nevyndala, nebo ho skutečně u sebe neměla, to netuším. Policisté ji nicméně k předložení řidičského průkazu vyzvali, na tuto výzvu ale reagovala negativně,“ dovysvětlil situaci.
„Nehodou se stále zabýváme, platí ale, že případ postoupíme do správního řízení,“ doplnil ještě Daněk pro TN CZ.
Dohra až na ministerstvu
Nehoda Dagmar Patrasové bude mít také ale pravděpodobně vliv na zpřísnění bodového systému. Ministr dopravy Martin Kupka totiž pro stejnou televizi uvedl, že ministerstvo plánuje zpřísnění odmítnutí dechové zkoušky i nepředložení řidičského průkazu.
„Odmítnutí dechové zkoušky je jeden z nejzávažnějších přestupků,“ uvedl ministr.
„Uvedená situace se řeší v připravované změně bodového systému. Nyní se trestání alkoholu za volantem řídí tím, že je potřeba nejdříve prokázat, zdali došlo k porušení předpisů, nebo ne, a nezohledňuje současné možnosti digitalizace. Nové připravované řešení toto doplní o možnost zadržet řidičák, i když ho nemá hříšník u sebe. Následuje řízení, kde se posoudí, zdali dojde k odebrání řidičského průkazu, nebo ne,“ doplnil záměry ministerstva mluvčí František Jemelka.
„Alkohol za volantem patří k jedněm z nejnebezpečnějších prohřešků proti pravidlům a za volant rozhodně vůbec nepatří. Chceme přípravy dokončit co nejdříve tak, aby změny mohla ještě letos projednat vláda,“ uzavřel vyjádření Jemelka.
Zdroj: Portál řidiče, CNN Prima NEWS, TN CZ, Extra
Autor: Soňa Jiroutová