Během probíhající rekonstrukce spodní části Václavského náměstí byla mimo jiné na náměstí instalována fontána. Ta byla nyní slavnostně spuštěna a láká davy kolemjdoucích. V parných dnech nadcházejícího léta má sloužit jako oáza osvěžení.
„Víme, že přehřátá města musí reagovat na klimatické změny. Proto sázíme na náměstí dvě úplně nová lipová stromořadí, a proto přidáváme také vodní prvky. Těší mě, že opravená spodní část náměstí dostává konečně takovou podobu, jakou si zaslouží,“ napsal na svém facebooku primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.
Hon na voliče?
Dále ve svém příspěvku podotýká, že rekonstrukce Václavského náměstí, takzvané výkladní skříně Prahy, byla v plánu již několikrát, vždy z ní ale sešlo. Realizace nové podoby se tak Václavák dočkal až díky jeho přičinění.
„Bohužel dříve o úpravě Václaváku všichni jen mluvili, ale nikdo s tím nic nedělal. My to teď měníme a postupně budeme pokračovat se zvelebováním celého prostoru až k muzeu. Proměníme Václavské náměstí ve výkladní skříň města,“ dodává Hřib.
Rekonstrukce dolní části náměstí by měla být hotova v polovině září, tedy těsně před komunálními volbami, poté čeká rozsáhlou rekonstrukci i horní část. Město totiž plánuje na náměstí návrat tramvají, jak již dříve podotkl pražský radní Jan Chabr.
Hezká, ale večer k ní nechoďte
„Při úpravě dolní části náměstí jsme kladli důraz na jeho zklidnění a rekreační rozměr. Nová fontána s okolními lavičkami jsou jedněmi z prvků, které k tomu přispívají. Lavičky navíc fontánu chrání před tím, aby na ni najelo auto, byť omylem, a poškodilo ji. V parných dnech pak Pražanům přijde vhod i nové pítko, které stojí pár metrů opodál,“ uvedl pro Echo24 k revitalizaci náměstí Chabr.
Fontánu ovšem mnozí velmi kritizují, protože po soumraku přitahuje pochybné existence. Místní obyvatelé, často pod vlivem alkoholu nebo omamných látek, se u fontány shlukují a provádějí zde hygienu. Někteří lidé se vyjadřují, aby se primátor vydal na Václavské náměstí právě v tuto denní dobu nebo v noci a se situací na ulicích po setmění něco udělal.
Fontána tryská recyklovanou vodu a celý projekt je tak ekologický. Voda v ní není pitná, k tomu slouží nedaleké pítko. Fontána by měla být v provozu od dubna zhruba do podzimu, s ohledem na aktuální klimatické podmínky.
Zdroj: Facebook, iDNES, Expres, Echo24
Autor: Veronika Holcová