TOP 09 po stranické konferenci představilo médiím své programové vize. Jsou mezi nimi mimo jiné zavedení eura pro ČR do roku 2030 nebo nadstandardy ve zdravotnictví. Strana se chce zaměřit na prozápadní orientaci a ochranu životního prostředí, což by mělo vyvést zemi z krize. TOP 09 o tom informuje na svém webu.
„Od nového roku se dalším členem eurozóny stane Chorvatsko. Země, která do Unie vstoupila o devět let později než Česko. A argumentů pro přijetí eura přibývá. Ostatně nejen z ekonomického, ale i z politického hlediska. V příštím programovém prohlášení by už ale mělo být jasně stanoveno datum přijetí společné měny. Rok 2030 je naprosto realistický,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Ta dodala, že je důležité věnovat se především prozápadní politice a podporovat nadále Ukrajinu v bojích proti Rusku. „Nechci si ani představovat, jak by se k pomoci Ukrajině stavěly současné opoziční strany, pokud by se dostaly do vlády,“ řekla podle iDNES.
Vrátíme do zdravotnictví nadstandardy
Jedním z velkých témat, se kterými TOP 09 přišla, je návrat nadstandardů do zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek připustil, že by se po jejich návratu péče o nemocné rozdělila podle kvality do dvou skupin, uvádí Seznam Zprávy.
V České republice skončily nadstandardy v roce 2013. Rozdělovaly péči na základní a ekonomicky náročnější, což nakonec ukončil Ústavní soud. Politikům se totiž nelíbilo, že jsou jinak posuzováni ti, kterým péči hradí pojišťovna, a jinak ti, kteří si mohou připlácet za lepší.
Válek chce ale nyní nadstandardy vrátit. „Ve chvíli, kdy řekneme, že jsou nadstandardy, říkáme, že prostě budou dvě skupiny kvality péče,“ řekl. Podle jeho slov nejde o asociální záležitost, jak mnozí podotýkají. „Pokud v současnosti stát tvrdí, že bezdomovec má stejnou péči jako miliardář, je to absurdní“ dodal.
Dočkal se kritiky
S Válkovým rozhodnutím řada politiků nesouhlasí. Kriticky se k němu vyjádřil na svém facebooku například Tomio Okamura. „Fialova vláda zavede dvojí kvalitu zdravotní péče. To znamená horší péči pro chudší a lepší pro bohatší. To je pro SPD nepřijatelné. Hnutí SPD trvá na tom, že v rámci veřejného zdravotnictví a veřejného zdravotního pojištění musí naši občané dostat tu nejlepší dostupnou zdravotní péči v daném místě a čase,“ napsal.
Podle Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče dělení lidí na dvě skupiny asociální rozhodně je. „Navíc je velmi bezohledné přijít s ním v nynější ekonomické krizi, kdy se mnoho lidí obává o svoji budoucnost a kdy strmě roste počet lidí, kteří už se propadají do chudoby a pro které je problém vyjít s financemi od výplaty k výplatě,“ stojí v prohlášení výborů.
Nápad naopak uvítal na twitteru Miroslav Kalousek: „Omyl. Naopak je to velmi sociální. Nedělejme si iluze – připlácení za nadstandard probíhá, jenom se odehrává v šedé zóně. Stane-li se legální možností a dostaneme tak do systému více soukromých peněz, pomůže to každému. I těm nejchudším,“ podotkl.
Zdroj: TOP 09, iDNES, Seznam Zprávy, Twitter, Facebook, Zdravotnické odbory
Autor: Šárka Cvrkalová