Urgentní příjmy nemocnic jsou podle Vlastimila Válka lidmi často zneužívány. Právě proto by chtěl zavést regulační poplatky. Konkrétní návrhy, kdo přesně by poplatky platil, v současné době ministr čeká od Národní ekonomické rady vlády.
V současné době platí lidé 90 korun za využití pohotovostí. Zároveň u nás ale také existují urgentní příjmy, které podle ministra zdravotnictví lidé nadužívají. Měly by tak být stanoveny poplatky také pro ně.
Přetížení urgentních příjmů
„Dochází k přetížení urgentních příjmů. I podle analýz, co mají pojišťovny, co nám říkají lékaři z urgentních příjmů, zdravotníci, jsou urgentní příjmy v některých případech zneužívané,“ řekl Válek v rozhovoru pro Českou televizi.
Podle jeho slov by měli poplatky platit například lidé, kteří nejdou k praktikovi a rovnou využívají služeb urgentního příjmu. Ministerstvo zdravotnictví upozorňuje, že jde prozatím pouze o podrobné zkoumání problematiky. Zda tak někdy budou poplatky skutečně řešením, není jasné.
Premiér Petr Fiala navíc s Válkovým návrhem nesouhlasí. A proti jsou i opoziční poslanci.
„Není to hlavní problém zdravotnictví, který by se teď měl řešit. Já sám jsem byl před pár dny na urgentním příjmu a nemám pocit, že by tam byli lidé, kteří by to nepotřebovali,“ říká podle iDNES stínový ministr zdravotnictví Julius Špičák.
Veřejnost nesouhlasí
U velké části politiků se Válek nesetkal s podporou. Co se týče veřejnosti, je jeho nápad také spíše kritizován. Podle lidí jde především jen o další nápad, jak z občanů České republiky vytáhnout peníze.
Někteří pak mají za to, že by se měl Válek soustředit na jiné problémy. „Bezva. A co třeba zajistit dostatek léků v lékárnách!? Co tam ještě tenhle neschopný jedinec dělá?“ ptá se na facebooku paní Lenka.
„Jediná regulace která by byla přínosná je regulace neschopných ministrů. A toho se ve vládě Fialy nedočkáme,“ píše v komentářích na iDNES pan Vlastimil.
„Lži, lži a lži. O regulace tady přeci ale vůbec nejde. Jde jen o to, jak z lidí vytahat další šesták,“ doplňuje pan Petr.
Zdroj: Česká televize, iDNES, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Facebook
Autor: Šárka Cvrkalová