Válek kritizuje reformu psychiatrické péče. Babiš s jeho názory nesouhlasí a za reformou stojí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Psychiatr
Zdroj: Shutterstock

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je v současné době v rámci reformy psychiatrické péče třeba řešit především péči o dětské pacienty. Začátkem dubna ministr zkritizoval výdaje, které do reformy stát investoval. Změny podle něj navíc vedly k současnému zhoršení dostupnosti péče. S tím ale organizace působící v oblasti duševního zdraví nesouhlasí.

Hlavním cílem reformy bylo nastavení systému péče, který by umožnil snížit počet lůžek v psychiatrických nemocnicích a o propuštěné pacienty pečovat ambulantně. Strategické materiály k dané situaci ale stály zdravotnictví přes 600 milionů korun, což se Válkovi nelíbí.

„Kdyby se radši použily na to, aby se navýšily platy dětských psychiatrů,“ uvedl jeho mluvčí podle serveru Zdravotnický deník.

„Ano, je nedostatek dětských psychiatrů, víme to. Ano, reforma psychiatrické péče, která stála tři miliardy korun, zapomněla na dětské psychiatry, ti nejsou. Avšak stalo se, já za to nemohu. Co mohu udělat, je navýšení počtu dětských psychiatrů,“ cituje pak slova samotného Válka server Zdravé zprávy.

Od roku 2017

Vyřešit problém s nevyhovující psychiatrickou péčí si dala tehdejší vláda do programového řízení už v roce 2017. V roce 2018 a 2021 se podařilo snížit počty dlouhodobě hospitalizovaných pacientů o 30 %, připomíná ve svém komentáři na iDNES Andrej Babiš.

Podle něj reforma dosáhla velkých úspěchů i v mnoha dalších ohledech.

„Při takto celospolečensky přínosném procesu, na kterém participovaly stovky odborníků, zástupců resortů či organizací a dalších aktérů a jehož pokračování bylo pečlivě naplánováno a připraveno, mě ani nenapadlo, že by proces někdo mohl nejenom zbrzdit či zastavit, ale dokonce i zpochybnit,“ uvádí šéf ANO.

V komentářích mu nicméně například pan Richard vzkazuje, že Babiš více lidem duševní zdraví poškodil, než napravil. To samé si ovšem myslí další diskutující Jaromír o Válkovi.

Babiš mimo jiné v komentáři argumentuje i otevřením několika center duševního zdraví, která mají zajistit lidem dostatečnou zdravotní péči.

„Problém je, že do těch center nejsou lidi, tedy lékaři, sestry, terénní pracovníci. Dokud nevyřešíme personální krizi v oboru, je problematické budovat jakékoli další služby,“ uvádí v rozhovoru pro iDNES psychiatr Tomáš Kašpárek.

Dostupnost péče se nezhoršila

Ministr Válek kritizuje reformu opakovaně. V rozhovoru pro Deník N ze začátku letošního března například uvedl, že výsledkem reformy psychiatrické péče, která nás stála mezi čtyřmi a šesti miliardami z evropských peněz, je jednoznačné zhoršení dostupnosti psychiatrické péče.

„Dostupnost psychiatrické péče je přímo úměrná především počtu psychiatrů a podmínkám jejich vzdělávání, tj. agendám spravovaným ministerstvem zdravotnictví,“ odpověděli mu v otevřeném dopise zástupci platformy, která sdružuje zejména poskytovatele komunitní péče.

„Z pohledu ACDZ vnímáme, že finanční prostředky vložené do reformy péče o duševní zdraví, potažmo do zárodku sítě CDZ a multidisciplinárních týmů, byly investovány smysluplně, že se ve velmi krátké době projevil pozitivní efekt jejich fungování,“ doplňuje podle Zdravotnického deníku předsedkyně výboru aliance Anna Šimonová.

Zdroj: Zdravotnický deník, Zdravé zprávy, iDNES, Deník N

Autor: Shani Maiová



Související články