Ve věku 82 let zemřel Josef Abrhám. Muž mnoha rolí, který byl nezvykle pokorný a noblesní

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
josef abrham
Zdroj: Nextfoto

Už na pohřbu své milované ženy Libušky Šafránkové vypadal Josef Abrhám velmi špatně. A nebylo to dané jen tím, že přišel o manželku. Dlouho předtím se totiž nepohyboval ve společnosti celebrit a čas trávil s rodinou.

Loni v červnu na pohřbu samozřejmě nesměl chybět, ale přijel na vozíčku. Už tehdy měl propadlé tváře a jeho výraz vypovídal o tom, že možná ani netuší, kde se nachází. Manželka mu zemřela pár dní po svých narozeninách, pro Abrháma to byl pravděpodobně obrovský šok, ze kterého se nevzpamatoval.

Už dlouho to nebyl štramák z Nemocnice na kraji města

Ve tváři bylo znát, že ho smrt Libušky velmi sebrala. Nebyl to ale jen psychický problém, který mohl za to, že se necítil dobře. Ve špatném zdravotním stavu byl už delší dobu. O Abrháma měli strach i jeho herečtí kolegové, kteří se s Libuškou také přišli rozloučit.

„Dělá mi starosti, nevypadal vůbec dobře. Snad má dobrou péči…“ řekla loni v červnu Eva Hrušková. Dobrou péči samozřejmě měl, protože si ho pod svá křídla vzal jeho syn se snachou. Fotky z pohřbu byly jeho poslední na veřejnosti, napsal Blesk.

Zprávy o jeho zdraví nepřinášely nic dobrého. Teď už je ale s Libuškou znovu na stejném místě. Ztráta milované osoby prostě některé semele natolik, že nemají sílu bojovat. Abrhám zemřel po nemoci srdce v pondělí 16. května.

Zavzpomínal na něj režisér Jan Hřebejk

Josefa Abrháma jste mohli vidět v nespočtu rolí, které měly většinou komediální charakter. Mezi neúspěšnější patřil podvodník z filmu Vrchní prchni! nebo právě doktor Blažej z Nemocnice na kraji města. Režisér Jan Hřebejk si ho pak vybral do svého filmu Šakalí léta.

„Josef Abrhám byl introvert a já jsem si díky němu uvědomil, že nejlepší herci jsou introvertní. Vzpomínám si, jak jedné ze svých kolegyň při natáčení řekl, že se v rolích musí naučit přiznávat. Pochopil, že špičkové herectví vychází z toho, že na sebe herec skrz svou postavu prozradí něco důvěrného,“ řekl o něm Hřebejk.

„Tu jeho nečeskou noblesu jsem měl strašně rád. Nejen jako člověk, ale i jako herec měl pořád vysokou úroveň. Jsou herci, o kterých si řeknete: byl to skvělý herec, ale měl špatné role. Samozřejmě, že ani Josefu Abrhámovi se horší role nevyhnuly, ale v jeho případě si na ně nevzpomenete. Jeho pověst zůstává bez poskvrny,“ zamyslel se režisér pro Aktuálně.

A jak na něj vzpomínají filmoví a televizní diváci? „Abrhám se mi asi nejvíce líbil ve filmu Konec starých časů, kde hraje falešného ruského šlechtice. Kdo by mu to tehdy nevěřil,“ vzpomíná pro Přehledně24 na herce pětatřicetiletý Tomáš z Jindřichova Hradce.

„Vím, že měl za sebou nespočet výrazných rolí, ale pro mě to bude navždy elegantní pyrotechnik Ticháček z Trháku. To, jak se po celou dobu ve filmu tváří a jak mu všechno při natáčení připadá absurdní, je dokonalé,“ směje se Anna z Prahy, která pro Přehledně24 přiznává, že Trhák je jednou z jejích nejoblíbenějších komedií právě i kvůli Abrhámově hereckému výkonu.

„Pokaždé, když přijedu do Karlových Varů, tak si u vřídla vzpomenu na ikonickou scénu z Vrchní, prchni! Ten film je geniální především díky Abrhámovi,“ vzpomíná František, který se právě v lázeňském městě narodil a dodnes vzpomíná, když se film ve městě natáčel.

Zdroj: Blesk, Aktuálně, Přehledně24

Autor: Raina Tomanová



Související články