V areálu bývalých branických ledáren mělo dojít k zákazu koncertů kvůli stížnostem místních na hluk. Lidé se proti tomuto rozhodnutí rozhodli bojovat peticí. Tu nakonec podepsalo 11 tisíc osob. To se ale některým místním nelíbí.
Plánovaná vyhláška se původně měla týkat pouze Braníku, objevily se ale i obavy, že bude rozšířena na další místa v Praze. Lidé se proto nařízení postavili a pod heslem „Nevypínejte kulturu v Praze“ se dali do boje. A nakonec, zdá se, zvítězili.
„Část zastupitelstva Prahy plánuje po dvou letech covidu vypnout živou kulturu ve veřejném prostoru. Hrozí, že koncerty, festivaly, divadla a jiná představení, již kvůli novým omezením nebudou,“ varoval na twitteru zakladatel festivalu Metronome Prague a spolupořadatel festivalu United Islands of Prague David Gaydečka.
Ten se spolu s dalšími signatáři petice může nyní radovat. Na druhou stranu velká řada lidí z rozhodnutí nadšená není a zdá se, že situace tímto ještě zdaleka neskončila. „Petici vnímám jako velmi manipulativní, protože tvrdí něco, co není pravda,“ řekla k celé věci radní Hana Marvanová.
Mohla zrušit kulturu v celé Praze
„Prvotní podání vyhlášky bylo nastaveno na lokaci ledárny. Kdyby se vyhláška schválila, tak je nějaký dodatek, že se působnost petice rozšíří i jinam, velmi jednoduché přidat. Proto petice vznikla,“ objasnil podle Seznam Zpráv Marek Lakomý, ředitel kulturního prostoru MeetFactory.
Podle Marvanové jde ale o nesmysl. „Celý problém se týká jen ledáren Braník, kde byl hluk pro občany neúnosný a řešili to s pořadateli rok. Ani ta vyhláška neznamená žádné zákazy, to klíčové z vyhlášky pro mne vždy bylo nastavení technických opatření, aby se zmírnilo šíření hluku z těch koncertů na velkou vzdálenost,“ vysvětlila.
Tu zaskočilo, že petici podepsali provozovatelé z celé Prahy, ačkoli se měla vyhláška vztahovat pouze na jedinou oblast. „Vznikla petice, která uvádí v podstatě dezinformace o tom, že chceme zakazovat kulturu. A navíc, že to chceme dělat po celé Praze, což tak není, protože zmíněná vyhláška se netýkala žádného jiného místa než ledáren,“ rozčílila se radní.
Pořadatele festivalu nic nezastaví
Lidé žijící v okolí ledáren na Braníku se bouří. Na sociálních sítích vznikla stránka, kde místní celou situaci hodnotí. „Pořadatele festivalů nezastavilo ani několik vážně nemocných občanů žijících v blízkém okolí. Sliby pořadatele, které dal zastupitelům Praha 4 o tom, že bude produkce končit ve 21:00 hod a počet koncertů bude poloviční, už neplatí,“ píše se v jednom z příspěvků.
„Nikomu by se asi nelíbilo trávit letní večery ve sklepě. Protože ten rámus, který se nedá nazývat hudba, ale spíš letecký útok, vám rozvibruje celý dům. Zavřít okna je na nic,“ postěžovala si sledující stránky. Místních se zastal také veřejný ochránce práv.
„Areál je umístěn v údolí řeky Vltavy obklopené skalami a kopci, kde se hluk opakovaně odráží a šíří podstatně dál než v jiném území. Dopad na okolní obyvatelstvo je dle stěžovatele enormní, což vyvolává množství negativních reakcí,“ napsal. Přes to všechno však petice proti zrušení koncertů prozatím zvítězila.
Zdroj: Facebook, Zprávy aktuálně, Seznam zprávy, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová