Velká část zaměstnavatelů má problém s nedostatkem zaměstnanců. Chybí technici, řidiči i uklízečky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pracovni kolektiv
Zdroj: Shutterstock

Až 66 % zaměstnavatelů v České republice se potýká s nedostatkem zaměstnanců s vhodným profilem. Vyplývá to z průzkumu společnosti ManpowerGroup, která každoročně provádí výzkum s názvem Nedostatek talentů. Důvodem je mimo jiné i to, že populace stárne a stále víc lidí odchází do důchodů, než vychází ze škol.

Starší generace se věnuje více profesím řemeslným, o které u mladých lidí zájem klesá, uvádí tisková zpráva společnosti. „V důsledku technologické revoluce vznikají neustále nové profese, jiné zanikají a náplň většiny profesí se proměňuje,“ vysvětluje Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup.

Chybí technici

Už v loňském roce server BusinessInfo napsal, že v České republice chybí technici. Jejich nedostatek se objasňuje především tím, že většina dobrých žáků jde po základní škole na gymnázia a o technické školy nemají zájem.

„V současné době se více než 60 procent podniků v ČR potýká s nedostatkem zaměstnanců. Chybějí především technicky zaměření uchazeči – jak vysokoškolsky vzdělaní IT odborníci, stavaři a strojaři, tak kvalifikovaní zástupci specializovaných profesí jako svářeči, mechanici, obráběči kovů nebo montéři,“ uvedl k situaci Michal Novák z pracovního portálu Profesia.

Asociace mladých a středních podniků a živnostníků ČR také v minulosti upozornila, že se těžko shání řidiči, uklízečky, hospodyně, projektanti a konstruktéři. K hlavním důvodům, proč zaměstnavatelé nemohou obsadit volné pozice, patří zejména nedostatek zkušeností uchazečů.

Nejhorší výsledek od roku 2009

Podle průzkumu společnosti ManpowerGroup má v současné době problémy s obsazením volných pozic 66 % firem, což je nejhorší výsledek od roku 2009. Naopak 32 % firem hlásí, že jsou spokojeny, u 2 % byla odpověď neutrální.

Nejvíce se s nedostatkem talentů potýkají malí zaměstnavatelé do 50 zaměstnanců. Těch hlásí problémy 76 %. U středních firem je to 63 % a u velkých firem nad 250 zaměstnanců má problémy s nalezením pracovníků 67 %.

S největším nedostatkem talentů v ČR se potýká sektor komunikační služby. 85 % zaměstnavatelů v tomto sektoru má potíže s obsazením pracovních pozic. Dále pak sektor obchod a služby (71 %), informační technologie (69 %), doprava, skladování a automotive (64 %), píše k aktuální situaci průzkum.

Problémy jsou mnohdy i u samotných mladých zaměstnanců, kteří kladou na práci vysoké nároky. Chtějí pracovat ideálně tak, aby zaměstnání neovlivnilo jejich soukromí, aby mohli částečně pracovat z domu, vyžadují jednoduše vyšší plat, ale i lepší pracovní podmínky.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti ManpowerGroup, Asociace mladých a středních podniků a živnostníků ČR, BusinessInfo, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články