Tomáš Eisenkolb ve videu ze série Odpovědi od plic popsal atmosféru v karlovarské nemocnici. Dle jeho slov je těžké vidět lidi, jak umírají, ale ještě horší je, že jiní lidé vidí, jak u nich na pokoji někdo umřel. Píše o tom web CNN Prima NEWS.
Eisenkolb v nemocnici pomáhá jako dobrovolník. Veškerý zdravotní personál na základě jeho výpovědi nebyl doposud zvyklý na to, kolik lidí denně umírá. Ačkoliv všichni do své práce dávají všechno, kolikrát je negativní až zlé komentáře od různých lidí pořádně štvou a mrzí.
„Je těžké, když vedle leží další pacient, který umírá. Člověk vidí míru stresu, bojí se smrti. Jeho psychický stav se může mnohonásobně zhoršit. Může se stát, že na pokoji jeden člověk zemře a dovezou jiného, který také umře. A nemocný vidí třeba několik úmrtí na jednom pokoji,“ popisuje, jakým stresem si pacienti procházejí.
Pacienti mohou trpět psychickým traumatem
Problém není jen fyzická stránka pacientů, ale i ta psychická. Ta se mnohdy v důsledku jejich situace horší. „Někdo v nemocnici leží týden, jiný měsíc. Je to zátěž pro tělo, pacient už by chtěl být zdravý, ale vývoj se nelepší, naopak se třeba horší. Pak lidé propadají do těžkých psychických stavů. Představovali by si, že už budou v pořádku, ale nejsou,“ řekl Eisenkolb. Ten se v nemocnici zabývá krizovou intervencí.
Během své klasické práce Eisenkolb pomáhá obětem trestních činů, mnohdy i v ojedinělých případech. Pracuje i s obětmi násilných činů. „V listopadu jsme byli požádáni vedením, abychom tuto činnost dělali i v nemocnici,“ vyjádřil se policista k tomu, jak se dostal k pomoci v karlovarské nemocnici.
Počet mrtvých za den vzrostl
Ve videu zmínil mimo jiné i to, jak se s celou situací dokáží poprat zdravotníci. Podle jeho slov nebyli zvyklí na to, že jim tolik lidí umírá pod rukama. „Na oddělení normálně za rok zemřou třeba tři pacienti a najednou jen o víkendu jde o čtyři nebo pět lidí. To je obrovská emocionální zátěž, na kterou nebyli zvyklí,“ popsal Eisenkolb.
Nejčastější otázka tak bývá, zda pro daného člověka udělali opravdu všechno. Ve videu zdůraznil i poctivost zdravotníků: „Narodili se jako zdravotníci. Obětují tomu všechen svůj čas, i ten volný,“ zdůraznil.
Ve videu popisuje i čím dál častější negativní komentáře. Slabší lidé mohou být demotivováni, nebo skončí s depresemi. „Dělají první poslední pro pacienty, a přesto se najde určitá část společnosti, která to bagatelizuje a snaží se dehonestovat jakoukoliv zdravotnickou práci. To pro lékaře a sestry představuje další extrémní psychickou zátěž,“ řekl.
Policista zmínil i to, že chování některých lidí nechápe. „Improvizují, dělají věci, které předtím nedělali, jen aby pacientům pomohli. Přesto se najde určitá část lidí, podle níž to dělají špatně. Někde něco četli, mnohdy nemají ověřená fakta a zkouší akorát urážet,“ říká s nepochopením. Zdravotníci se totiž snaží lidem pomoci jakkoliv.
Odpovědi od plic je cyklus několika videí, které vytvořila karlovarská nemocnice ve spolupráci s Karlovarským krajem. Cílem celé kampaně je ukázat lidem aktuální situaci, osudy lidí a zdůraznit, aby lidé opravdu omezili kontakty s lidmi, pokud se nejedná o nezbytnou situaci.
Autor: Ivan Glaser