Ve Sněmovně se již v pátek měla konat debata, která měla vyústit v dodatečné zvýšení důchodů o 300 korun. Stát se tak má od ledna, poslanci o tom rozhodovali na návrh ČSSD.
Piráti neuspěli se svým požadavkem, aby se důchodová reforma stala tématem číslo jedna jednacího dne. Sněmovna nyní musí projednat také spornou předlohu ODS. Jedná se o strhávání neuhrazených pokut, které se vybraly za přestupky z dávek hmotné nouze.
Piráti chtějí zrušit kojenecké ústavy
Pirátům v pátek neprošlo, aby se přednostně schválila předloha, která má zrušit kojenecké ústavy. Nejdříve ale přišla na řadu důchodová reforma, posléze Sněmovna schvalovala návrh demokratů o zajištění vozidel. Vládní novela o důchodech je nyní před druhým čtením.
Zvyšovat penze by se měly nad rámec zákonné valorizace, už nyní jsou k návrhu připojeny dvě desítky pozměňovacích návrhů, které navrhují poslanci. Jak uvedl blesk.cz, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka chce snížit důchody těm, kteří se podíleli na komunistickém režimu.
Piráti naopak společně se Starosty chtěli důchodcům přidat jednorázový příspěvek 1000 korun. A kde chtějí peníze na důchody vzít? Získají je úpravou zákona o střetu zájmů. Mělo by se tak zabránit společnostem, které mají jako majitele někoho z vlády, čerpat peníze z veřejných zdrojů.
Piráti nepopřeli, že se jedná hlavně o premiéra Andreje Babiše a holding Agrofert, jehož čerpání dotací a dalších veřejných peněz se řeší už několik let. Přidání peněz důchodcům je ale trnem v oku odborníkům, kteří tento krok v dnešní době nechápou. Alena Schillerová jako ministryně financí na svém twitteru uvedla prohlášení, na které reagovali kriticky hlavně ekonomové.
Není jasné, kde na to vláda vezme peníze, říkají odborníci
„Životní úroveň seniorů je jasná priorita této vlády a nejinak tomu bude v roce 2022. Právě jsme dosáhli koaliční dohody, že se od ledna důchody zvýší o 300 korun měsíčně nad rámec zákonné valorizace. A to pevnou částkou, abychom více pomohli lidem s nižšími důchody,“ napsala Schillerová.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová řekla, že peníze na důchody půjdou z digitální daně, podle ekonomů to ale vůbec nebude stačit, protože na důchody by mělo v tomto případnou padnout více než 10 miliard korun. Ekonom Lukáš Kovanda k digitální dani řekl: „Navýšení penzí by měli zaplatit zejména američtí technologičtí obři, jako je Facebook, Amazon, Apple či Google.“
„Problém je v tom, že takové navýšení ve svém celku americké technologické firmy nezaplatí, i kdyby se je nakrásně podařilo zdanit. Už pro letošní rok počítal státní rozpočet s výnosem více než miliardy korun právě z digitální daně. Jenže zatím se ji vládě nepodařilo prosadit,“ dodal Kovanda.
Zdroj: Blesk
Autor: Raina Tomanová