Vít Rakušan oznámil zrušení povinnosti zřízení datových schránek pro fyzické osoby

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Vit Rakusan
Zdroj: Profimedia

Ministr vnitra Vít Rakušan oznámil, že vláda stahuje návrh na povinné zřízení datových schránek pro všechny občany, jak původně měli v úmyslu. Důvodem dle něj je skutečnost, že nechtějí lidi do ničeho nutit. Zdůraznil však pozitiva datových schránek pro jejich uživatele.

Vláda nechce občany nutit

Vláda loni schválila zákon, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Dále je zde počítáno s elektronickým podáváním petic a od roku 2025 se počítá s elektronizací kontroly řidičů. Ti již nebudou předkládat řidičský průkaz a policisté si auto ověří přímo v centrálním registru řidičů dálkovým způsobem.

Mimo výše zmíněného je zde zahrnuta i povinnost pro občany, aby si zřídili datovou schránku. Nyní Rakušan přistoupil ke zrušení této povinnosti pro fyzické osoby.

„Datové schránky jsou bezpečný a moderní způsob komunikace státem. Nechceme k jejich užívání ale nikoho nutit. Proto povinnost používat datové schránky od začátku příštího roku pro fyzické osoby rušíme,“ vysvětlil na svém twitteru důvod svého rozhodnutí.

Rakušan dále zdůraznil, že rozhodnutí se týká pouze fyzických osob, zatímco pro živnostníky a podnikatele i nadále povinnost zavedení datové schránky od ledna 2023 platí.

„Teď se rozjede velká kampaň, která bude informativní. Budeme psát přímo dopisy jednotlivým živnostníkům, je tady komunikace s různými profesními komorami. Chceme, aby všichni do toho systému vpluli bez problémů,“ uvedl Rakušan podle televize Nova.

Pozměňovací návrh prošel druhým čtením

Na dotaz serveru Lupa, zda k Rakušanovu prohlášení vydalo ministerstvo tiskovou zprávu, nejdříve server neobdržel odpověď. Domníval se tedy, že se jedná o pozměňovací návrh, který dne 14. října předložil poslanec Petr Lechota.

Později, 17. října, toto potvrdilo i samotné ministerstvo. „Ano, pozměňovací návrh Petra Letochy je reakcí na jednání, která probíhala na ministerstvu vnitra. Povinné zřízení datových schránek pro fyzické osoby by vedlo k nezměrné zátěži, která by zejména pro zranitelnou část obyvatel mohla v současné době, kdy se potýkáme s vysokou inflací a energetickou krizi v důsledku války na Ukrajině, způsobit pád do existenčních problémů,“ uvedla pro server mluvčí STAN Sára Beránková.

O finálním návrhu se bude hlasovat po 22. říjnu.

Krok dobrým směrem?

Sociologové a odborníci na veřejnou zprávu s tímto krokem dle serveru televize Nova souhlasí. „Za daných okolností je to asi správný krok, byť na druhou stranu ta postupná digitalizace společnosti je určitě důležitá a pokud by se lidé naučili komunikovat se státem datovou schránkou, tak to bude i levnější,“ uvedl sociolog Daniel Hůle.

Reakce lidí na sociálních sítích jsou však rozporuplné. „To není dobrý nápad. Část populace bychom vyřadili z přístupu ke státním službám. Zatím nejsme schopni udělat aplikace veřejné správy dostatečně přístupné pro seniory/osoby s hendikepem,“ píše pod příspěvkemna twitteru jeden z reagujících.

Mezi dalšími reakcemi pak jsou zejména výtky, že úřady často nerespektují datové schránky a nechtějí přes ně komunikovat. Další reagující jsou pak za rozhodnutí rádi.

Vlnu reakcí vyvolalo sdělení Rakušana i na jeho facebooku. I zde se objevily reakce, dle kterých jsou lidé rozhodnutím Rakušana zklamaní.

„Pardon, ale vaše vláda se bojí dělat jakákoliv nekomfortní rozhodnutí,“ napsal jeden z přispěvatelů. A další s ním souhlasí: „Narazíte na odpor, tak hned utečete. Ale napřed jste to stejně zkusili.“

Ale najdou se i tací, kteří upozornili na skutečnost, že povinnost datových schránek nebyla domyšlena vzhledem k seniorům či hendikepovaným.

„No už jsem si říkala, co bude dělat 83letá babička s ZTP, co nemá ani účet, natož internet nebo chytrý telefon a minimální důchod,“ píše jedna ze sledujících ve své reakci.

Na to jí přišla odpověď, že se toto mohlo korigovat věkovou hranicí. Ta však v zákoně nikde uvedena není, a povinnost by se tak vztahovala na všechny bez rozdílu.

Zdroj: Twitter, Televize Nova, Lupa, Facebook, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články