Vláda řeší obchodníka s energiemi, podle hejtmanů to ale nestačí. Závislost na Rusku není řešení, brání se Rakušan

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jozef sikela
Zdroj: Jiří Koťátko / CNC / CNC / Profimedia

Situace na českém energetickém trhu je krizová. Lidé se bojí a ceny elektřiny a plynu jsou jedním z hlavních témat posledních několika měsíců. Vláda by ve středu měla vybrat koncept státního obchodníka s energiemi. „V následujících dnech a týdnech proběhnou administrativní úkony a dále v řádu několika měsíců tak, abychom měli zajištěné energie k prvnímu lednu pro veřejný sektor,“ uvedl k situaci ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Ten v pořadu České televize Otázky Václava Moravce dále promluvil o tom, že bude nutná mimo jiné také změna energetického zákona. „Já založím velmi rychle agenturu. A prvním úkolem této agentury by bylo nakoupit energie pro veřejný sektor. Vzhledem k té nervozitě ve společnosti se budu snažit komunikovat všechny ty kroky postupně, abychom vnesli klid a ukázali, že ta řešení máme,“ uvedl ministr.

O nervozitě českého národa nejen v souvislosti s energiemi, ale i se sobotní demonstrací, promluvil i ministr vnitra Vít Rakušan. „Nervozita lidí je obrovská, tahle vláda je ale nenechá v nouzi. Nebudu pohrdat a nálepkovat lidi, kteří se sejdou k demonstraci,“ řekl podle iDNES v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Obchodník s energiemi nestačí

Síkela v Otázkách Václava Moravce také uvedl, že důležitým krokem je státní obchodník, který by zajišťoval energie pro veřejnou správu. Paralelně s ním bude vláda zajišťovat nákupy energií, které by následně za výhodnější ceny tento obchodník přeprodal veřejné správě.

Ačkoli je to jeden z kroků, jak zemi energeticky pomoci, podle některých politiků to zdaleka nestačí. Například hejtman Pardubického kraje Martin Netolický požaduje řešení rozsáhlejší. „Musí jít o komplex opatření. O celé řadě věcí se hovořilo, například o závěrných elektrárnách a oddělení plynu a elektrické energie,“ sdělil v pořadu České televize.

Podle jeho slov mají energetické problémy i jednotlivé kraje. „Nemáme nakoupenou ani elektrickou energii, ani zemní plyn. Zatímco u elektrické energie jsme se dostali alespoň do fáze distributora, tak u plynu nemáme vůbec zajištěny energie jako takové,“ upozornil Netolický.

Závislost na Rusku nic neřeší

K energetické krizi promluvili politici také na CNN Prima NEWS v nedělní Partii Terezie Tománkové. Jedním z hostů byl ministr vnitra Vít Rakušan, který uvedl, že závislost na Rusku není řešením. Na to se do něho pustil místopředseda SPD Radim Fiala, podle kterého vláda žádné jiné řešení stejně nemá.

„Vláda dělá politické kotrmelce. Rozumím tomu, co chce říct, dokážu si představit, že budeme diverzifikovat zdroje, že budeme mít trubku z Norska, kde už je ale plyn vykoupený. Ale to přece můžete udělat, až budete mít zajištěný plyn na zimu, vy to nemáte,“ opřel se do Rakušana.

Ten ale jeho slova odmítl a řekl, že ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dosáhl výhodné dohody na evropské úrovni. „Dosáhl dohody všech zemí a nyní po všech diplomatických linkách pracujeme na tom, abychom se k celoevropskému řešení dostali,“ upřesnil.

„Chceme zaručit to, aby naše závislost byla taková, že kdyby Putin kohoutek zastavil, všichni, které si berete do úst – senioři, mladé rodiny a další, by přístup k plynu měli,“ doplnil.

Zdroj: Česká televize, CNN Prima NEWS, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články