Vláda schválila konec dvojí kvality potravin a podpořila kvóty na české výrobky ve velkých obchodech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zakon
Zdroj: Shutterstock

Poslanecká sněmovna dnes schválila zákon řešící prodej potravin dvojí kvality. V praxi to znamená, že se nesmí prodávat zaměnitelné zboží, které má ale jiné složení. A to na území celé Evropské unie. Za tento přečin může hrozit výrobci pokuta až 50 milionů korun. Dále byl také přijat zákon o povinných kvótách na tuzemské potraviny. Ty také nově získaly lepší postavení ve veřejných zakázkách.

Přijatý návrh řešící dvojí kvalitu potravin je o poznání mírnější než ten původní. Složení se totiž bude muset lišit podstatně více, než se původně předpokládalo. Pokud chce výrobce požádat o výjimku, tak může, ale ta musí být náležitě odůvodněna a spotřebitel o ní bude muset být informován.

Součástí zákona je i návrh SPD o takzvaných kvótách na české potraviny. Obchody o ploše nad 400 metrů čtverečních budou mít povinnost prodávat stanovený podíl potravin z tuzemska.

Bude se jednat o zboží, které se může v Čechách vyprodukovat, především o mléko, vajíčka, maso, dále například brokolice, květák a řepkový i slunečnicový olej.

Podíl byl stanoven na 55 procentech, přičemž má každý rok vzrůst o tři procentní body až na konečných 73 procent v roce 2028.

Zákon, který ale téměř nikdo nechce

Takto postavený návrh má ale spoustu kritiků. „My se tady bavíme o tom, že diktujeme obchodníkovi, kolik čeho má prodat. To je naprostá absurdita. To prostě nemůže nikdo myslet vážně,“ kritizoval návrh Pirát Radek Holomčík. Podobně to vidí i ostatní opoziční strany.

Před zákonem varovali i zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Dokonce i Asociace soukromého zemědělství zákon považuje za nesmyslný a upozorňuje na fakt, že Česko není ani ve výše uvedených potravinách zcela soběstačné. Je podle ní jasné, že malí zemědělci nebudou zvládat pokrýt poptávku.

K zákonu se dokonce vyjádřily i okolní státy. Podle Hospodářských novin osm zemí Evropské unie Českou republiku varovalo, že je tento zákon diskriminační k zahraničním výrobkům a porušuje tím platné směrnice Evropské unie.

Změna ve veřejných zakázkách

Poslanci dále přijali pozměňovací návrh zákona, který umožňuje zadavatelům veřejných zakázek upřednostnit tuzemské potraviny a potraviny z ekologického zemědělství. Zadavatelé si to nyní mohou stanovit jako podmínku účasti ve výběrovém řízení, což dříve nebylo možné.

Autor: Markéta Krejčí



Související články